Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
04.04.2006 г.

Рано засадените ягоди дават реколта още първата година

Освен през лятно-есенния сезон ягоди се засаждат и в края на зимата до началото на лятото през месеците март, април, май. Може да се използва както свеж - презимувал на полето, така и съхранен в хладилник разсад. Той се изважда по възможност с почва около корените. Пролетното засаждане на разсад от предходната година, съхраняван в хладилник, е за предпочитане, тъй като при добри грижи още през същата година се получава добив на плодове до 500 кг/дка. Почвата се обработва до градинско състояние. Преди това се разхвърлят по 5 кг оборски тор, 70 г суперфосфат и 20 г калиев сулфат на квадратен метър, или около 100 г комбиниран тор.

Добри предшественици за ягодите са фасулът, грахът, а неподходящи - доматите, пиперът, картофите, които страдат от едни и същи коренови болести и неприятели като ягодата. Ягодите се отглеждат по два начина - без или с мулчиране с фолио. Предимствата на отглеждането под черно фолио са, че не се постила слама или други материали, под фолиото не се развиват плевели, подобрява се хранителният режим, добивът се увеличава чувствително, почвата се затопля по-рано и плодовете узряват с 3-7 дни по-рано.

При засаждане през април-май или най-късно началото на юни се използва, съхраняван в хладилници, разсад и се мулчира с черно PVC фолио. Разсадът е без листа, коренчетата му трябва да са дълги над 7 см, да са жълто-кафяви до тъмнокафяви, чисти от пръст и добре овлажнени. Връхните пъпки трябва да са една или повече, много добре оформени. Предварително разсадът постепенно се размразява и връхчетата на коренчетата се опресняват. Правят се на ръка лехи, високи 12-15 см и 70 см широки в горната им част. Разстоянието между две съседни лехи е 40-50 см. Върху лехите се разстила черното фолио, което се укрепва отстрани с почва от междулеховата ивица. Върху фолиото е формирана двуредовата лента с разстояния 35 см между редовете и 20 см вътре в тях. Разсадът от ягоди се засажда с дървено шило във фабрично направените дупки на фолиото с диаметър 5 см. След засаждане растенията се поливат дори при влажна почва. При посочените разстояния на засаждане за 1 м2 са необходими 7-8 ягодови растения.

При садене без фолио разсадът се засажда едноредово. Разстоянията между редовете са 65-70 см при по-бедни почви и до 80 см при плодородни почви, а в реда - съответно от 20 до 25-30 см. При пролетно засаждане със свеж разсад се оставят само 1-2 листа, другите се отстраняват на 1 см от основата им. Коренчетата се опресняват леко в краищата им. По-дългите коренчета имат по-голям контакт с почвата, прихващат се по-бързо и осигуряват силен начален растеж.

При използване на разсад, презимувал на полето, той се изважда с много почва около корените, което гарантира прихващането. Премахват се и пожълтелите и засъхнали листа. Коренчетата се засипват само с рохкава пръст, като се внимава да не се подгъват или сбиват. Разсадът се засажда на такава дълбочина, на каквато е бил преди изваждането му, или малко по-дълбоко. Пъпките не трябва да се засипват с пръст, защото растенията загиват, а при плитко засаждане те изсъхват. Коренчетата се притискат плътно с ръка най-напред встрани от стъблото, след това до него, за да прилепне почвата до тях и да не останат кухини. Всяко растение се полива с вода, но не наведнъж, за да не се затлачи вегетативната пъпка. При нужда се полива още два пъти през 3-4 дни.

 

Рано засадените ягоди дават реколта още първата година
109373
 

Последни материали
Виж
125 млн. лева по украинската помощ ще бъдат изплатени до края на месеца
4 приема по Стратегическия план за над 860 млн. лева отваря МЗХ през 2025 г.
Съвет министри ЕС
България ще поиска защитни мерки при вноса на мед от Украйна
Решения на Министерския съвет
Само България и Словакия са „за“ искането на Румъния помощта за Украйна да се дава до средата на 2025 г.
Изпълнение на бюджета за 9-те месеца
ЕС е платил на България с 825,4 млн. лева повече от еврофондовете
Цените на слънчогледа в Украйна се покачват, следвайки цените на растителните масла
Европейски политики
Българският фермерски съюз и КОПА КОДЖЕКА с отворено писмо до Урсула фон дер Лайен
Свързани материали
Виж
Технологични карти за растениевъдство, конвенционално и биологично производство
В градината
През август започнете с предпазни мерки срещу фитофтора при ягодите
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
А в магазините се продават по 30-32 лв. за килограм
Цената на малините от производител до търговец на едро скача с 250 процента. ЕС трябва да чуе това!
Комисия по стоковите борси и тържища
Вносните краставици са по-евтини от българските
Ягодовият акар застрашава не само бъдещата реколта, но и растенията
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини