В късна есен растенията в овощната градина заспиват зимен сън и могат да бъдат третирани със силнодействащи средства за борба с болести и вредители. Ако градината е малка, а дърветата и храстите в нея са получили необходимите грижи по време на вегетацията, тогава е добре да се избягва употребата на силни препарати. Има случаи, когато е наложително да се прибегне до химическа обработка, но е важно да знаем с какво, кога и как да го направим, за да се сведе до минимум възможната вреда за околната среда и хората.
Възможно ли е да избегнем употребата на химични препарати?
Дали да използваме химични продукти за третиране на овощната градина е въпрос на личен избор – ако заложим на органичните принципи на отглеждане трябва да знаем, че дейността е доста трудоемка.
Можем да прибягваме до химично третиране само в краен случай, но да отделим по-голямо внимание на агротехниката и създаване на градина с по-лесна поддръжка.
Важно е да знаем и това, че биологичните продукти не са подходящи за късно есенно пръскане. Те трябва да се прилагат в топло време, защото действат само при положителни температури над 12 градуса по Целзий. Използването им през есента не е ефективно.
Кога да пръскаме градината през есента?
Есенното пръскане се извършва след пълно опадане на листата, когато дърветата са преминали в състояние на покой, а пъпките са затворени. Обработката се извършва в края на есента (ноември-декември, в зависимост от региона), когато растенията преустановят вегетацията, а температурите са в интервала 0-5 градуса. Важно е да знаем, че есенното пръскане не трябва да се извършва при отрицателни температури на въздуха.
С какво да пръскаме през есента?
За късната есенна обработка на овощната градина се използват фунгицидни препарати. Те трябва да са подбрани така, че да осигурят на дърветата и храстите защита от най-разпространените и опасни гъбични заболявания: струпясване, монилиоза (гниене на плодовете), петнистост, ръжда, брашнеста мана и др.
Най-популярни и проверени средства за есенното пръскане са разтворът на меден или железен сулфат, бордолезовият разтвор или карбамидът.
Карбамидът съчетава в себе си фунгицидно и инсектицидно действие. Той практически унищожава всички възбудители на гъбични и инфекциозни заболявания. Ефективно се бори със зимуващите стадии на вредителите – яйца и какавиди.
С профилактично действие (при условие, че растенията не са боледували и не са били нападнати от вредители) е достатъчно да се пръска с 2-3% разтвор (200-300 г на 10 л вода).
При наличие на болести и вредители се пръска с висококонцентриран разтвор – 5-7% (500-700 г на 10 л вода).
Пръска се само при завършено развитие и формиране на връхните пъпки. Розите, дюлите, някои сортове ябълки и черешите има по-дълъг период на вегетация и пръскането преди опадане на листата може да причини изгаряне.
При температури 0-5 градуса карбамидът не може да провокира растеж, защото жизнената активност е вече преустановена и растенията са готови за сън.
Железният сулфат се използва в две концентрации: за профилактика 200-300 г на 10 л вода, а при наличие на болести и вредители – 500 г на 10 л вода.
Железен сулфат не се добавя в смесите за варосване, защото може да предизвика непредсказуема реакция.
Меден сулфат – използва се за профилактика срещу болести и вредители, но се пръска само по голи клони, като се използва 3%-ен разтвор (300 г на 10 л вода).
Забранено е смесването на меден сулфат с пестициди.
Бордолезов разтвор – притежава инсектицидни и фунгицидни свойства, като унищожава възбудителите на болести и някои презимуващи вредители. Основно действащо вещество е медният сулфат, който представлява силна киселина, която е способна да изгори растенията и за неутрализиране се използва вар. За приготвяне на 3%-ен разтвор се използват равни количества меден сулфат и вар (или малко повече вар). Продава се и готова смес.
Бордолезовият разтвор трябва да се използва в деня на приготвяне, защото с времето губи своите свойства.
Специалистите съветват: За увеличаване ефективността от пръскането препаратите могат да се смесват.
Препоръчва се смесването на карбамид с железен сулфат (пропорциите са същите), а също и смесването на фунгициди и инсектициди (фунгицид Хорус + инсектицид Децис).
Изборът на препарати за растителна защита е голям – Топаз 100 ЕК, Скор 250 ЕК, Фундазол, Топсин М 70 ВДГ, Тиовит Джет и др. Универсални средства срещу всички възбудители на болести и вредители не съществуват. При избора е важно да вземем предвид някои съвети:
1. Медният и железният сулфат имат еднакво действие върху болшинството болестотворни организми, но се счита, че върху спорите на някои възбудители (мана, струпясване и др.) медта действа по-добре.
2. При избор на препарат е важно той да действа при температури 0-5 градуса.
3. Препаратите се избират по активното вещество, а за фунгицидите е важно да знаем как действат – системно или контактно.
4. Контактните препарати действат на повърхността и бързо се отмиват от влагата.
5. Препаратите със системно действие проникват във вътрешността на растенията и имат продължитено действие. Ако препаратът притежава контакти и системни качества – защитният ефект ще бъде най-силен.
6. Заедно с дърветата се обработват стволовите кръгове и падналите листа, намиращи се под тях.