В края на септември експерти от Българската агенция за безопасност на храните, съвместно с инспектората на фонд „Земеделие” са извършили внезапни проверки в 11 ферми на осем животновъда от Софийско, за които в агроминистерството са получени сигнали за фалшиви стада. „Инспекциите доказаха, че от заявените 872 говеда, по които фермерите са заявили подкрепа по схемата за обвързано подпомагане, близо две трети, или 567 животни, не фигурират в стопанствата”, съобщи зам. министърът на земеделието Крум Неделков. Намерени са едва 305 животни. В друг обект пък били заявени 61 коня, за които е искана помощ по линия на мярката „Агроекология и климат” за защита на автохтонни породи, но при проверките не е открито и едно ездитно животно.
Инспекциите продължават, затова и на този етап не се дават подробности за самите нарушители, но зам. министърът подчерта, че администрацията продължава да работи по сигнали, като срещат и голяма помощ от страна на ръководството на фонд „Земеделие”. Неделков призова хората от цялата страна да сигнализират за подобни случаи, тъй като контролът по места от особено значение – „разчитам на местните хора”, заключи още зам. министърът.
Споразуменията за ливадите и пасищата се подписват до 31 октомври
Ще припомним, че при управлението на ГЕРБ подобни сигнали често бяха изпращани до контролните органи, но никога досега не са разкривани толкова фрапантни нарушения – и то в близост до София, където се намират и институциите, отговорни да извършват контрола.
Изпълнителният директор на фонда Борис Михайлов беше категоричен, че внезапните инспекции ще продължат, като в момента се търси връзка с евентуално участие и на самата администрация, за която има съмнение, че е подпомагала незаконните схеми. При доказване на нарушенията фондът ще даде всичките случаи на европейските прокурори, посочи Борис Михайлов.
Санкциите за всичките осем фермери са законово установени. Освен, че няма да получат субсидии, през следващите три години, те нямат право и да заявяват подпомагане от европейските фондове, припомни още зам. министър Неделков. И допълни, че целта на служебния кабинет е да работи по неутрализирането на корупционните практики, станали масови през последните десетилетия. „Проблемът е, че заради тези нарушители си патят най-вече законно работещите селскостопански производители, които искаме да подпомагаме”, посочи още зам. министър Неделков.
През лятото подобни проверки имаше в други 70 стопанства, където бяха проверени 6 700 животни. Данните за всички тях са отразени в системата ВЕТИС, като агенцията по храните е започнала и повторно маркиране на животните, посочи още зам. министърът. Ще припомним, че далаверите с ушните марки бяха станали нарицателни за схемаджиите в животновъдството.
Екатерина Стоилова