„Оптимист съм за развитието на България във връзка с новите изисквания за преход към зелена икономика и мога да ви уверя, че Европейската комисия ще разгледа много внимателно вашия План за възстановяване и устойчивост, по чията подготовка работихме съвместно с вашето правителство”. Това съобщи днес в София изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за Европейския Зелен пакт, Франс Тимерманс, който участва в конференцията на тема „Зеленият преход - решения и предизвикателства за България”.
„Живеем в една климатична криза, която създава огромни проблеми за икономиките на всички държави затова е назрял моментът да използваме проектите си за преход от традиционните подземни източници на енергия към възобновяемата енергия”, посочи Тимерман. Като припомни, че повече от 200 години въгледобивните райони в Европа са били основните индустриални бази на държавите в ЕС, вицепрезидентът на ЕК обясни колко важно е да се направи плавен преход за преструктуриране на ткези региони. И това в пълна сила важи и за българската икономика. „И в България като в останалите държави не може всичко да се изгражда само около столиците. Затова е важно страната да намери точния баланс при преструктурирането.
„В България имате огромен мозъчен потенциал – особено в информационните технологии. Вече показахте огромни възможности и за развитието на електромобилостроенето, туризма и в сферата на услугите”, посочи още Тимерман.
Според него основният въпрос в момента е как да създадем по-добро бъдеще за въглищните райони, защото само в Европа те са 30. Дългосрочното им бъдеще не може да бъде обвързано само с добива на въглища. „Аз съм израснал в подобен регион, дядовците ми са били миньори. През 70-те години на миналия век имаше опит за преход, но той не беше направен правилно. Не беше инвестирано в тези райони”, припомни еврокомисарят. И наблегна на възможността, че точно ковид кризата дава добър шанс на всички държави-членки да акцентират върху новите възможности, разписани в Зеления пакт на Европа.
Инвестициите в земеделието са смешно малки
След като България днес предаде своя план в Европейската комисия, единствената държава, която все още няма подобен план, остава Нидерландия. „Мога да се ангажирам пред вас, че ще разгледаме вашия план много внимателно. Имате огромни предизвикателства в енергийния сектор, тъй като преходът във въгледобивните региони трябва да бъде направен плавно и добре”, заключи още Франс Тимерманс.
Във форума участваха още министър-председателят на страната Стефан Янев, еврокомисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел, представители на институции и бизнес.