Броят на свинете, минали през кланиците в Европейския съюз през първата половина на годината, както и тяхното тегло отчитат значително увеличение спрямо същия период на 2020 г., сочат данни на Статистическата служба на Европейската комисия (Евростат). Закланите свине са се увеличили с 3,6% до 124,17 млн., а производството на свинско месо е нараснало с 4,2% до 11,80 млн. тона.
Испания вече водещият производител на свинско в ЕС след ръст от 4,1% до 2,61 млн. тона, измествайки Германия, която отчита спад от 1,3% до 2,52 млн. тона по данни на Асоциацията на германските свиневъди.
Износът на свинско от ЕС обаче забавя темпо и това води до излишък на предлагането на вътрешния пазар и натиск върху цените. Намалял е износът за основния клиент Китай при положение, че производството в Испания растеше именно на база доставките за азиатската държава, която се опитва да възстанови поголовието след загубите от африканската чума по свинете, коментират от британския Съвет за развитие на селското стопанство и градинарството. Германия пък не може да изнася за Китай заради разпространението на болестта и на собствената си територия.
Данните на Европейската комисия за външната търговия отчасти потвърждават тази тенденция. През първата половина на 2021 г. износът на свинско от ЕС за трети страни е нараснал със 17% до 2,96 млн. тона, като делът на Китай е цели 57%. През юли обаче ръстът се забавя до 11,7%, като доставките за Китай през първите 7 месеца на годината вече отчитат спад от 0,1% до 1,86 млн. тона, а делът на страната в износа на свинско от общността пада до 55%. За сравнение – през миналата година износът на свинско за Китай скочи с 45%.
Спадът на доставките за Китай обаче е компенсиран с увеличаване на износа през първите 7 месеца на годинага за Виетнав с 50%, за САЩ с 34%, за Австралия с 43% и за Кот Д`Ивоар със 70%.