Начало » Новини » Света
06.10.2021 г.

ЕК прие извънредни мерки за лозари и производители на плодове и зеленчуци

При тежкото положение в земеделието заради лошото време през годината и коронавируса
ЕК прие извънредни мерки за лозари и производители на плодове и зеленчуци

Днес Европейската комисия прие мерки в подкрепа на лозаро-винарския сектор и този на плодовете и зеленчуците, съобщиха от представителството на изпълнителния орган на Европейския съюз у нас.

С мерките в подкрепа на лозаро-винарския сектор се увеличава подпомагането за инструменти за управление на риска като застраховане на реколтата и взаимоспомагателни фондове, и се удължава до 15 октомври 2022 г. на срока на действие на вече въведените мерки за гъвкавост.

Извънредните мерки за лозаро-винарския сектор включват:

1. Държавите в ЕС могат да продължат да изменят по всяко време националните си програми за подпомагане, въпреки че това обикновено може да се прави само два пъти годишно (съответно до 1 март и до 30 юни всяка година).

2. За дейностите за популяризиране и информиране, за преструктурирането и конверсията на лозя, за събирането на реколтата на зелено и за инвестициите възможността за предоставяне на по-голям принос от бюджета на ЕС се удължава до 15 октомври 2022 г.

3. За периода до 15 октомври 2022 г. приносът от бюджета на ЕС за застраховането на реколтата се увеличава от 70 % на 80 %.

4. Подпомагането от ЕС за покриване на разходите за създаване на взаимоспомагателни фондове е удвоено от 10%, 8% и 4% през първата, втората и третата година от прилагането му съответно на 20%, 16% и 8%.

5. Възможностите за гъвкавост, предоставени за мерките по програмата за лозаро-винарския сектор, ще може да се използват с удължен срок, т.е. до 15 октомври 2022 г.

В сектора на плодовете и зеленчуците подпомагането от ЕС за организациите на производители, което обикновено се изчислява въз основа на стойността на продукцията през годината, ще се компенсира така, че да бъде минимум 85% от миналогодишното равнище дори ако стойността за тази година е по-ниска. Такова компенсиране ще се предоставя тогава, когато спадът на продукцията се дължи на природни бедствия, климатични явления, болести по растенията или нашествия от вредители, намира се извън контрола на организацията на производители и в сравнение с предходната година продукцията е намаляла с поне 35%.Освен това ако производителите докажат, че са предприели превантивни мерки срещу причината за намаляването на продукцията, стойността на продукцията, която се използва за изчисляване на подпомагането, ще бъде същата като миналата година.

 „През тази година екстремните метеорологични условия — пролетните слани, наводненията, горещините — поставиха лозаро-винарския сектор и сектора на плодовете и зеленчуците на особено изпитание. То идва след нелеката 2020 година, която беше белязана от кризата с COVID-19. Заедно с мерките, които бяха приети през 2020 г. и удължени през 2021 г., приетите днес крайно необходими мерки за подкрепа ще помогнат на производителите от целия ЕС през тези трудни времена“, заяви европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Януш Войчеховски. 

Поради безпрецедентните затруднения, предизвикани от пандемията от COVID-19, през май 2020 г. беше приет първи пакет от мерки. Те бяха допълнени с приетия през юли 2020 г. втори пакет за лозаро-винарския сектор.

ЕК прие извънредни мерки за лозари и производители на плодове и зеленчуци
8439
 

Последни материали
Виж
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
За социални заведения в община Хасково
Пчеларско сдружение дари 150 килограма мед за поредна година
Промени в наредбата за превоз на непреработена земеделска продукция
Свързани материали
Виж
МЗХ инвестира близо 100 млн. лева в неземеделски дейности в селата
Комитет на ВОМГ
Местните инициативни групи ще разчитат на 556,7 млн. лева субсидии в новия период
Полша вади на търг 1000 тона от стратегическите запаси за удържане на цените
Маслото в ЕС поскъпна до небето
Поредица за поправките в Стратегически план - трета част
Допълнителните субсидии за млади фермери са до 40 навършени години
Подписано споразумение
Европейската банка за инвестиции с нови 3 млрд. евро за фермери и биоикономика
Сухото време даде възможност на фермерите в Европа да довършат сеитбата
Есенниците в части от България и Румъния не са достатъчно закалени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини