Изготвеното предложение от екипа на министерство на земеделието, храните и горите за актуализация на бюджета в сектор „Земеделие“ за 2021 г., с което се предвиждаше да бъдат осигурени допълнителни средства в размер на общо 110,5 млн. лева, бе орязано в Народното събрание до 85 млн. лева, съобщиха от пресцентъра на агроведомството.
Приетият в бюджета финансов ресурс се разпределя в две основни направления:
1. Само 15 млн. лева за предоставяне на подпомагане за съществуващи държавни помощи, насочени към компенсиране на щети от неблагоприятни климатични събития, при предложени 40 млн. лева. Посоченият бюджет ще бъде за подпомагане на стопаните в област Пловдив, пострадали от падналата през август градушка, при която не бяха изстреляни ракети срещу градоносните облаци.
2. Други 70 млн. лева ще бъдат насочени в подкрепа на секторите животновъдство и растениевъдство, свързани с преодоляване на негативните ефекти от пандемията от COVID-19 и повишените разходи за фураж, ветеринарномедицински препарати, средства за растителна защита, минерални торове, електроенергия, вода и горива. Съгласно предложението на министерството общо 48 млн. лева се предвиждат да бъдат насочени в животновъдството – 42 млн. лева за едър и дребен рогат добитък и 6 млн. лева за сектор пчеларство. Общо 22 млн. лева е предвиденият бюджет за сектор плодове и зеленчуци, включително и винени лозя.
Тези средства ще могат да бъдат насочени към земеделските стопани в съответствие с действащата „Временна рамка за мерки за държавна помощ в подкрепа на икономиката в условията на сегашния епидемичен взрив от COVID-19“. Предоставянето им е обвързано с нотификация на държавна помощ пред службите на Европейската комисия. Сумата от 70 млн. лева е съобразена с изплатените средства през 2020 г. в подкрепа на двата сектора чрез използването на инструмента de minimis. Тъй като за 2021 г. е достигнат националният таван за предоставяне на помощи de minimis, чрез временната рамка се предоставя възможност за оказване на финансова подкрепа на засегнатите стопани.