Начало » Новини » Света
25.09.2021 г.

Вредите от субсидиите в селското стопанство далеч надхвърлят ползите

Според доклад на ООН
Вредите от субсидиите в селското стопанство далеч надхвърлят ползите

По данни на ООН 87% от подпомагането на селскостопанските производители в световен мащаб се отразява неблагоприятно на ценообразуването и вреди на околната среда и обществото, става ясно от доклад на световната организация, цитиран от електронното издание AgriLand. В документа се отправя призив за преразпределяне на 470 млрд долара от общо 540 млрд. долара годишно, отпускани за селското стопанство, което представлява 15% от общата стойност на производството в сектора. Прогнози сочат, че през 2030 г. този показател ще нарасне над 3 пъти и ще достигне 1,759 трлн. долара.

Гласуването на пакета за реформа на ОСП в Европейския парламент се отлага до ноември

В доклада се изтъква, че „настоящото подпомагане на производителите се състои главно от ценови стимули като мита върху вноса и субсидиране на износа, както и от данъчни отстъпки, обвързани с производството на определана стока или суровина”. „Те са неефективни, изопачават цените на храните, увреждат човешкото здраве, влошават състоянието на околната среда и често са несправедливи, тъй като осигуряват надмощие на едрия селскостопански бизнес над дребните фермери, значителна част от които са жени”, се посочва в съобщението на ООН.

„И докато голяма част от подпомагането в селското стопанство днес води до неблагоприятни последици, около 110 млрд. долара подкрепят инфраструктурата, изследванията и разработките и носят ползи за сектора на селското стопанство и храните като цяло. Промяната на структурата на подкрепа на селскостопанските производители, а не нейното премахване, ще помогне да сложим край на бедността, да изкореним глада, да смекчим климатичната криза, да възстановим природата и да намалим неравенството”, категорични са авторите на доклада, който бе публикуван точно преди срещата на високо равнище на ООН за продоволствените системи.

Селското стопанство е „сред основните фактори, съдействащи за климатичните промени чрез отделянето на емисии парникови газове от различни източници”, се отбелязва в документа. В него се уточнява, че такива източници са органичните и минералните торове, отглеждането на ориз, горенето на растителни отпадъци и промените в ползването на земите. „Същевременно селскостопанските производители са особено уязвими за последиците от климатичната криза като изключителните горещини, повишаването на морското ниво, сушите, наводненията и нашествията на скакалци”, подчертават от световната организация.

„Запазването на досегашните форми на подпомагане ще задълбочи тройната криза на планетата (климатични промени, загуба на биоразнообразие и замърсяване) и в крайна сметка ще навреди на човешкото благополучие. Постигането на целите на Парижкото споразумение изисква преразпределяне на подпомагането за едрата месна и млечна промишленост, която е с дял от 14,5% в световните емисии на парникови газове, особено в държавите с високо ниво на доходите. В страните с ниско ниво на доходите правителствата трябва да проучат възможността за пренасочване на подпомагането извън отровните пестициди и торове или разширяването на монокултурното земеделие”, се препоръчва в доклада. 

Вредите от субсидиите в селското стопанство далеч надхвърлят ползите
10502
 

Последни материали
Виж
1558 проекти за технологична и екологична модернизация за над 320 млн. лв. са одобрени по НПВУ
Над 600 противоградови ракети са изстреляни в Пловдивско, Хасковско, Старозагорско и Сливенско през последните часове
Промените в Наредба за интервенциите по директни плащания са качени за обществено обсъждане
Започна Кампания 2024 по директни плащания
24 проекта за центрове за подготовка и съхранение на плодове и зеленчуци получават финансиране по НПВУ
ДФЗ изплати близо 10 млн. лв. на 5 094 малки фермери за Кампания 2023
Актуална анкета сред работодателите
Анкета сред бизнеса показва, че през 2024 г. в земеделието не се очаква увеличение на заетостта
Свързани материали
Виж
На форум в Женева България настоява за стимули в цифровизацията
Според нов анализ на ФАО
Скритите разходи на световните селскостопански и хранителни системи възлизат на поне 10 трилиона долара
ООН призова за отмяна на заповедта за преместването на 1,1 милиона души от Газа
В програмата са посочени приоритетните заразни болести и зоонози
Изменя се Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите
22 март - Световен ден на водата
Антонио Гутериш изрази дълбока загриженост относно решението на Русия да преустанови участието си в зърнената сделка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини