На неформалното заседание на Специалния комитет по селско стопанство (СКСС) през изминалата седмица, Словенското председателство информира участниците, че все още се финализират преводите и правния преглед на текстовете, което ще отложи за ноември гласуването в ЕП (вероятно за втората сесия, 22 - 25 ноември). След направеното съобщение, делегатите отправиха искане до председателя на Комисията по земеделие и развитие на селските райони Норберт Линс да се ускори процеса на реформа на ОСП.
Стегнатият график за представяне на стратегическите планове по общата селскостопанска политика (ОСП) тревожи някои от министрите на земеделието на ЕС и това беше изразено по време на дискусиите, проведени на 6 и 7 септември в Словения на неофициалната им среща. По време на заседание на 6 септември на Специалния комитет по селско стопанство (СКСС) Европейската комисия посочи, че актовете за изпълнение и делегираните актове за прилагане на ОСП ще бъдат публикувани едва в края на ноември или дори в началото на декември. Най- спешните проекти на актове ще бъдат подготвени и обсъдени предварително, за да могат да бъдат приети „възможно най -скоро“.
Няколко делегации попитаха Европейската комисия за възможността за представяне на националните стратегически планове след крайния срок, който е 1 януари 2022 г. „Нуждаем се от вторичното законодателство, за да имаме всички детайли и да финализираме плановете си, а това отнема време. Притеснени сме”, обясниха някои от делегациите. Те посочиха, че проектът на Регламент за стратегическите планове позволява да се представи непълен национален стратегически план в надлежно обосновани случаи. Комисарят по земеделие Януш Войцеховски е против тази гъвкавост. Той отбеляза, че пълните стратегически планове следва да бъдат представени до края на декември. Някои участници отбелязаха, че въпреки усилената работа с идеята, че 1 януари е крайният срок, „това е предизвикателство“. Трите институции на ЕС постигнаха споразумение за реформа на ОСП в края на юни. До края на 2021 г. всяка държава-членка трябва да изготви стратегически план, подробно описващ използването на средствата. Този план ще трябва да бъде одобрен от Европейската комисия след обсъждане, за да се отпуснат средствата. „Очаквам преговорите да бъдат трудни по трудните въпроси: размер на преразпределителните плащания, еко-схемите, биологичното земеделие“, обясни комисар Войчеховски по време на заседанието. „Проблемът ще бъде да се определи дали тези планове са достатъчно амбициозни“ от екологична гледна точка, „или трябва да бъдат засилени“, продължи той.