При отглеждането на лук е важно не само да получим богата реколта, но и да я запазим успешно през цялата зима. Независимо от факта, че някои сортове имат отлични характеристики за съхранение, съществуват важни правила при подготовката за този дългосрочен процес.
Най- сериозни щети през зимата нанася луковият коренов акар, който е широко разпространен в цялата страна. Той напада всички луковични култури – лук, праз, чесън, както и луковичните декоративни растения. Нападението започва на полето и продължава в складовите помещения – при съхранението на луковиците.
Признаци и разпознаване на причинителя
При наличие на акар по време на вегетацията и при съхранение през зимата външните обвивки на луковиците се покриват с кафеникав на цвят налеп и разрушаване на дъната им, които се покриват в праховидна маса. Нанася много сериозни щети не само по време на развитието, но и по-късно, като унищожава голяма част от реколтата, защото в местата на повреда се заселват гнилостни гъбички и бактерии, а продължавайки дейността си, те ускоряват процесите на загниване.
Вредителят живее в почвата, където постъпва заедно с посадъчния материал или растителните остатъци. Оттам прониква в растенията, защото възрастните снасят яйцата си в луковиците, като се настанява между месестите люспи. Там акарът “работи усилено”, защото се храни активно с тях. Силно повредените луковици изгниват на място, а останалите се пренасят в хранилищата и вредителите продължават своята пъклена дейност през зимата.
Възрастните акари са широкоовални с матово стъкловидно тяло, кафява предна част и силно изпъкнал гръб. Дължината им е от 0,7-1,1 мм. Акарите са много влаго- и топлолюбиви. Целият цикъл на развитие – от яйце до възрастен акар при оптимална температура 25-26 градуса по Целзий продължава 9 дни, а при 18 градуса е 27 дни. При влажност на въздуха под 60% развитието им спира
В зависимост от климатичните условия и условията на съхранение акарът дава няколко поколения.
Борба с луковия коренов акар
Борбата с този сериозен вредител е профилактична, като основна мярка е дълбоката есенна оран, предсеитбеното култивиране и правилното сеитбообръщение. Добри предшественици са доматите, зелето и пиперът.
Предпосадъчната подготовка е много важна. Потапянето на посадъчния материал за 5-6 секунди във вода, загрята до 50 градуса значително намалява заразата.
Подготовка на луковиците преди съхранение
1. Затоплянето на луковиците до 35-37 градуса за 5-7 дни преди съхранение дава отлични резултати.
2. Друг начин за предотвратяване развитието на акарите е напудрянето на луковиците с натрошена креда или тебешир. Те представляват много мек варовик, който създава силна алкална среда и по този начин потиска развитието на акарите, а същевременно предотвратява появата на гъбични заболявания. За хората материалът е безвреден и са необходими 150-200 г за 10 кг продукт.
3. Напрашване със сух серен прах или опушване със сернист газ в складовите помещения.