Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
30.08.2021 г.

Преди да засадите зимния чесън

Навреме
Преди да засадите зимния чесън

sinor.bg

Чесънът е култура, която расте при различни климатични и почвени условия и като едно от най-старите културни растения той е и най– древният естествен антибиотик. Но преди да се подготвим за саденето му, трябва да направим правилен избор на мястото и технологичните изисквания за почвата.

Чесънът не понася излишна и застояла влага в почвата, затова избягвайте подобни терени, защото в противен случай луковиците загниват и може да загубим голяма част от реколтата.

Напълно откритите участъци, където господстват северни ветрове, също не са подходящи, защото през зимата чесънът може да пострада. Това е актуално и за регионите със спорадични снегове, защото при сериозно понижаване на температурите културата става уязвима от измръзване.

Съветваме ви, да разполагате лехите в посока север-юг, защото в този случай растенията няма да се засенчват взаимно. Чесънът обича светлината и е много важно югът да бъде открит.

Добри предшественици за чесъна

Сеитбооборотът и  благоприятното съседство са важни условия за получаване на отлична реколта. Чесънът се чувства най-добре след отглеждане на краставици, тикви, различни бобови култури, както и след всички зелеви.

Не трябва да се отглежда след домати, картофи и всички видове лук. Тези култури са и лоши съседи, защото страдат от общи болести, а даже и вредители.

Чесънът изглежда непретенциозно растение, но е достатъчно взискателно към почвата. Именно почвеният състав се явява ключов момент за добрата реколта. Естествено, не трябва да подценяваме и останалите фактори – правила за засаждане и съблюдаване на оптималните срокове, които могат да намалят рисковете от възникване на болести.

Културата обича плодородни и добре дренирани почви, които имат нива на киселинност рН 6,5-7 – неутрална. Те трябва да са също достатъчно леки и рохкави. Могат да бъдат песъчливи или чернозем, но в никакъв случай глинести, защото луковиците се развиват бавно и често загниват.

Фитофтората по пипера

Ако почвата е глинеста или глинесто-песъчлива, тогава добавете по една кофа речен пясък на всеки квадратен метър. Може да се използва същото количество некисел торф или хумус, но в никакъв случай свеж оборски тор. 

Преди засаждане почвата трябва да се подготви по следния начин.

1. Първо, трябва да се отделят всички растителни остатъци и плевели така, че земята да остане абсолютно чиста.

2. Обработката на почвата трябва да бъде на достатъчно голяма дълбочина (около 25-30 см), но така, че да се отстранят всички остатъци от корени и камъни.

3. След обработката с помощта на гребло участъкът се подравнява добре, като се разбиват всички буци пръст.

4. Оформяне на лехи, които са от порядъка на 1 метър, като се съобразим с растоянието между редовете, а то зависи от сортовите особености – за едрите оптималното разстояние е 15 см, а за дребните може да бъде до 10 см.

Отличен вариант е отглеждането на чесъна на високи лехи – примерно на 20-30 см. Добре е стените да бъдат укрепени, за да се предотврати свличане на почвата.

Чесънът е доволно уязвима култура и обеззаразяването е задължително, за да бъде защитен от гнилостни инфекции.

Обикновено през есента почвата може да се дезинфекцира с калиев перманганат или меден сулфат, който се използва по-често.

Разтворът на меден сулфат се приготвя, като една супена лъжица се разтваря в 10 л вода. Добре е да бъде затоплен до 30 градуса по Целзий, а един литър е достатъчен за 1 квадратен метър.

За максимален резултат е добре след поливането да се покрие с плътно фолио за едно денонощие.

Калиевият перманганат се използва като розов разтвор, затопля се до 60 градуса – дозата е 1 л на квадратен метър и също важи покриването за денонощие.

С какво да обогатим почвата преди засаждане?

В процеса на подготовката на почвата за зимен чесън е необходимо да се внасят фосфорни и калиеви торове. Няма необходимост в този период от азот, защото той ще се отмие бързо и ще отиде в дълбоките слоеве – така ще стане недостъпен за кореновата система на растенията.

Минералните вещества, съдържащи фосфор и калий, трябва да се внасят задължително. Те са необходими за формиране на пълноценна зелена маса, за наедряване на луковиците до големина, съответстваща на сорта, както и за вкусовите качества.

В значителна степен се дава превес на калиевите вещества, но е добре да се внася и фосфор.

Свежият оборски тор не е желателен, защото влошава качествата и съхранението на луковиците. Добре угнил оборски тор може да се внася до една кофа за 1 квадратен метър. При глинеста почва се внася и по кофа речен пясък, по 15-20 г суперфосфат и калиев сулфат. На кисели почви е необходимо да добавим вар или дървесна пепел.

Това са правилата за подготовка на почвата за зимен чесън, а спазвайки ги, можем да се радваме на добра реколта.

Преди да засадите зимния чесън
136147
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Зимният чесън поникна преди застудяване и трябва да го предпазим
Гъбни болести застрашават лука и чесъна след прибиране на реколтата
Чесънът е домашният лекар за атеросклероза, хипертония, стенокардия и възпаления
Подготовка на почвата за засаждане на зимен чесън
На 28 и 29 септември за втори път в Радомирско ще се проведе фестивалът Здраве в скилидка
Млади фермери възраждат традицията на раковския чесън от Радомирско
Практика
Какво да засадим след чесъна – няколко успешни варианта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини