Фонд „Земеделие“ е подписал меморандум за сътрудничество с Института по информационни и комуникационни технологии (ИИКТ) при БАН за приложение на изкуствения интелект в земеделието, съобщиха от ведомството. Целта на това партньорство е чрез прилагането на изкуствен интелект да бъдат намалени разходите за земеделските стопани, да се подобри управлението на почвите и качеството на водите, да се ограничи използването на изкуствени торове и пестициди, да се намалят емисиите на парникови газове и в крайна сметка да се подобри биологичното разнообразие за създаване на по-здравословна околна среда.
Целта на двете институции е да участват в общи проекти за изграждане на Виртуален оперативен център за цялостно управление, координиране и контрол на интелигентни инфраструктури в растениевъдството, заложен в Национална научна програма „Интелигентно растениевъдство“, както и изграждане на интерфейси към външни и наследени системи по Националната научна програма „Интелигентно животновъдство“.
Повечето европейски държави разполагат с държавни институции, които направляват финансовите средства, насочени за дигитализация на селското стопанство. Очевидно, че с този виртуален център ще се финансират проекти, одобрявани от фонда.
План за възстановяване и устойчивост
Двете държавни институции ще работят активно за навлизане на изкуствения интелект в земеделието чрез създаването на нови иновативни решения и изграждане на нова интелигентна инфраструктура, се посочва в прессъобщението.
Меморандумът е подписан от изпълнителния директор на ДФЗ Борис Михайлов и директора на ИИКТ-БАН проф. дмн Галя Ангелова.