Част от големите китайски компании за производство на торове са заявили, че спират временно износа им, за да осигурят достатъчно доставки за вътрешния пазар, съобщи Ройтерс, като си позова на Националната комисия за развитие и реформи – държавният планов орган на Китай. От комисията не са уточнили имената на компанните, но анализатори смятат, че става дума за държавните Sinofert Holdings, Sinoagri Group, China National Offshore Oil Corp (CNOOC) и China National Coal Group. Нито една от тях обаче до момента не е коментирала въпроса.
Костадинов: Скъпите суровини ще „стопят” приходите от добрата цена при зърното
Решението на комисията е следствие от желанието за борба с резкия ръст на цените на основните видове суровини, коментират от „Ройтерс”. През тази година цените на торовете в Китай достигнаха рекордно високи нива заради нарасналото търсене от чужбина, свиването на производството в страната и високите разходи за енергоносители. Наводнението в провинция Хънан в централен Китай пък доведе до затваряне на част от заводите.
Китай е най-големият износител на фосфорни торове в света, като през първата половина на годината е снабдил основните си клиенти Индия и Пакистан с 3,2 млн. тона азотно-фосфорни торове и с 2,4 млн. тона карбамид. Това е послужило за повод Националната комисия за развитие и реформи да свика компаниите, произвеждащи торове, за обсъждане на предстоящите им действия.