Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
27.07.2021 г.

Обикновената мозайка по краставиците е много сериозно заболяване

Мерки за справяне
Обикновената мозайка по краставиците е много сериозно заболяване

sinor.bg

Мозайката по краставиците представлява сериозна заплаха за реколтата – независимо дали културата се отглежда в оранжерии или на открито. Тя е вирусно заболяване (Cucumber mosaic virus), което може да доведе до над 50% загуби. Всичко зависи от сорта и възрастта на растенията по време на заразяване.

Причинител на болестта

Вирусът на краставичната мозайка има многобройни щамове и вариетети. През зимата се задържа в корените на различни дървета, двугодишни и многогодишни храсти, зеленчукови култури, цветя и плевели. Най-добри гостоприемноци са магарешки бодил, поветица, мокрица, лупина и др.

Вирусът при обикновената краставична мозайка не се пренася със семената на краставиците. В ограничени размери преносители са семената на бялата тиква, лупината и врабчовите чревца.

При разпространената напоследък зелена краставична мозайка заразата се пренася и посредством семената.

Симптоми на болестта

Вирусът на краставичната мозайка заразява над хиляда растителни вида от 34 ботанически семейства – сем. „Тиквови”, домати, пипер, декоративни култури и др. Симптомите варират в зависимост от вида на гостоприемника и щама на причинителя.

Деформации по доматите

В естествени условия вирусът се предава главно от различни видове листни въшки (70-80 вида), а също от краставичния бръмбар. Те са способни да предадат инфекцията за 1-5 минути след хранене от болно растение. Първите признаци на болестта се проявяват още на стадий разсад под формата на мозаичност, зонална хлоротичност, деформации и набръчкване на младите листа. При възрастните растения болестта се появява обикновено 6-8 седмици след поникване. С развитието на заразата постепенно   и старите листа се набръчкват, краищата им се обръщат надолу, те придобиват мраморно жълтеникав вид от редуващи се безформени светлозелени и тъмнозелени области.

Растежът на краставичните растения се забавя, междувъзлията се съкращават, площта на листата и броя на цветовете намаляват, а върху плодовете се появява мозаичност – с гладка или неравна повърхност, но остават дребни и деформирани.

Повишаването на температурата на въздуха до 35-40 градуса по Целзий помага да се маскира болестта. Растенията външно изглеждат здрави, листните петна изчезват, а плодовете също растат здрави.

При свръхчувствителните сортове заразяването с вируса предизвиква бързо увяхване и преждевременно загиване на растенията, като не се появяват типичните за болестта признаци. Кореновите власинки бързо загиват и започват процеси на кореново гниене.

Облачното и хладно време, както и внезапното застудяване водят до силна реакция на вируса – най-напред връхните листа, а по-късно и цялото растение започват да увяхват. При ниски температури плодовете на болните растения стават петнисти на  цвят, набръчкани и деформирани.

В борбата с болестта много важни са карантинните мерки, чрез които се преустановява разпространението на инфекцията в други участъци и райони. Превантивните мерки са много важни и включват:

– краставиците и другите чувствителни към патогена култури трябва да се отглеждат изолирано от участъци със заразени растения;

– използване на компостирани и обеззаразени субстрати за предотвратяване навлизането на плевели;

– контрол на преносителите на вируса (листните въшки и краставичния бръмбар) през целия период на вегетация с подходящи за целта инсектициди или репеленти;

– отглеждане на сортове и хибриди с относителна устойчивост към вируса.

При установяване на вирусна зараза се пръска с емулсии от растителни или минерални масла или обезмаслено мляко в съотношение 1:10 с вода.

Устойчиви сортове са: всички съвременни сортове от тип Корнишони (Анка, Алвира, Аманда, Адонис и др), сорт Бомбър (устойчив на зелена английска мозайка), Македон F1, краставици с бодливи плодове (Дарина F1, Белканто F1 и др.).

Обикновената мозайка по краставиците е много сериозно заболяване
65344
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Неспасяеми
Пет неспасяеми болести - изкоренете растението незабавно!
Причини и превенция
Не допускайте да пожълтяват плодовете на краставиците
Не подлежи на лечение
Стрик по доматите – опасно вирусно заболяване
Болести по пипера – 3 част
Семената са най-честата причина за поява
Следете за краставична мозайка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини