Целият земеделски бранш категорично не приема орязването на компенсаторните средства за селското стопанство, които България очаква по европейския Механизъм за възстановяване и устойчивост и са включени в последния проект на Национален план за възстановяване и устойчивост. Това заяви в интервю за БНР Албена Симеонова, биопроизводител и депутат от „Демокретична България” в 46-я парламент, посочвайки огромната разлика в планирания за бранша бюджет през април тази година и новото разпределение, представено миналата седмица от служебния кабинет.
В тази връзка, по искане на фермерите утре, 27 юли, в земеделското министерство представителите на браншовите организации ще имат среща не само с ръководството на агроведомството, но и със служебния министър по еврофондовете Атанас Пеканов.
Вместо предварително планираната подкрепа за възстановяване на селското стопанство от Ковид пандемията, която се изчисляваше на 850 милиона лева (или 433,5 евро, предложени в плана от април 2021 г.), служебният кабинет представи миналата седмица проект с бюджет за земеделието в размер на на 543,6 милиона лева, или около 250 млн. евро. Затова и браншът пита "къде е пренасочен ресурсът, предварително договорен за нашия сектор, и какви са мотивите за тези корекции".
Зам. министърът на земеделието Георги Събев обяви днес, че ръководството на министерството твърдо е настоявало ресурсът за напояване в размер на 300 млн. лева да се запази. Проблемът е, че Европейската комисия е имала сериозни забележки към българския проект, свързани с липсата на достатъчна обосновка за оценката на въздействието му върху околната среда. Той даде за пример Гърция, чийто проект от 200 млн. евро за напояване е било одобрен от Еврокомисията, но тези средства ще бъдат едва една четвърт от целия ресурс, който правителството на южната ни съседка е заделило за напоителните системи според техния план. Останалият бюджет до 800 млн. евро ще бъде осигурен от частни инвеститори.
Пеканов представи плана миналата седмица
При опасността ЕК да не одобри българското предложение за напояване, служебният кабинет е коригирал националния план, но Събев не обясни защо има общо свиване на парите за земеделие. Той обаче остави "отворена вратата" за дискусии с думите, че „проектът за Национален план за възстановяване и устойчивост неслучайно предстои за обсъждане, така че засегнатите страни да дадат своите предложения и да направят съответните корекции”.