Френската компания Gourmey започна производството на гъши дроб, създаден в лабораторни условия, съобщи „Блуумбърг”. За целта в епруветка се поставят стволови клетки на оплодено гъше яйце. Подобна технология се използва и за производството на изкуствено месо. Специалистите успели да запазят вкуса и текстурата на деликатеса, твърди журналист на „Блуумбърг”, присъствал на специална дегустация далеч от очите на широката публика.
Американците обявиха война на месото
„Гъшият дроб преживява екзистенциална криза. Ние ще разкрием целия му потенциал и ще го освободим от съмнителната етика”, убеден е съоснователят на Gourmey Никола Морен-Форес.
Той отбеляза, че сега изкуственият гъши дроб струва скъпо, но през следващите месеци компанията ще успее да намали производствените разходи 40 пъти. От Gourmey веч(е са инвестирали 10 млн. долара, като планират в бъдеще да предложат на пазара и изкуствено пуешко и пилешки хапки.
Напоследък в много държави започнаха да обръщат внимание на етичната страна в произвоството на гъши дроб. През 2022 г. например влиза в сила забрана за предлагането му в ресторантите и магазините на Ню Йорк. Производството на гъши дроб вече е забранено в Ирландия, Швеция, Щвейцария, Нидерландия и Великобритания заради технологията на получаване на деликатеса, при която птиците се хранят насила през тръба (т. нар. „гушене”) за десетократно уголемяване на черния им дроб.