Населението на САЩ започна масово да се отказва от говеждото заради опасенията за щетите, които отглеждането на кравите нанася на климата на планетата, а секторът на общественото хранене и производителите вече усещат последиците от този „кръстоносен поход”, коментират от „Блуумбърг”. Тенденцията за отказ от говеждото в храната добива масов характер, тъй като американците сравняват производството му с вредата от използването на въглищата за добив на електроенергия.
Китай увеличи вноса на месо с почти 7 на сто през април на годишна база
Според еколозите именно отглеждането на кравите се отразява разрушително на климата. В рамките на жизнения си път добитъкът отделя огромни емисии парникови газове благодарение на характерната си стомашна система. По данни на ООН 14,5% от емисиите парникови газове, отделяни при човешката дейност, идват от животновъдството, като две трети от тях се падат на едрия рогат добитък.
Данни от проучване на изследователската компания Datassentia от 2020 г. показват, че според 70% от населението на САЩ е дошло времето за намаляване на консумацията на месо, а 58% вече са се насочили към плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите култури. От ястията с говеждо се отказват и прочутите американски колежи – Харвард, Станфърд и университетът на щата Канзас вече се присъединиха към специална програма за преход към здравословна и природосъобразна храна.
Първият удар от това поведение понесоха фермерите в САЩ – инвеститорите започнаха да влагат повече средства в начинаещи компании за отглеждане на изкуствено месо. Поради същата причина на традиционните ресторанти се налага или да свиват бизнеса си, или да променят сериозно предлаганото меню.
Изследване на консултантската компания Kearney сочи, че през 2025 г. забележимо ще започнат да намаляват и продажбите на месо в световен мащаб, а до 2040 г. заместителите на говеждото ще си извоюват 33% от пазара. Експертите на компанията вече са регистрирали отказа на милиони потребители от говеждото по целия свят, като делът му в общото производство на месо е намалял с 19% между 1961 и 2018 г.