Френският гъши дроб ще поскъпне през следващите месеци, тъй като производителите ще начислят в цената ръста от 10% на разходите за фуражи, обявиха от браншовия съюз CIFOG, цитирани от „Ройтерс”.
Производството на деликатеса пострада от затварянето на заведенията за обществено хранене и ограниченията за кетъринга, наложени във Франция заради борбата с коронавируса, както и от множеството огнища на птичи грип в страната и цяла Европа през тази зима, довело до унищожаването на 3,5 млн. птици.
През последните месеци цените на зърнените култури се повишиха заради опасенията от оскъдно предлагане в световен мащаб, като в понеделник фючърсите за царевицата на борсата в Чикаго достигнаха най-високото си ниво от юни 2013 г., а през първото тримесечие на годината френският индекс за фуражите за птици нарасна с 22%. Разходите на производителите се увеличиха и заради поскъпването на опаковъчните материали вследствие нарасналото търсене за метал, картон и пластмаса, изтъкнаха от CIFOG.
Повишаването на цените ще бъде пренесено и в износа, когато държавите, внасящи гъши дроб от Франция, премахнат забраните, наложени заради огнищата на птичи грип в страната, заяви председателят на съюз Мишел Фрюше. Той подчерта, че потребителите ще усетят относително слабо увеличението, тъй като деликатесът се консумира в малки количества. „Това е нещо, с което си доставяте удоволствие, не е франзелата на всяко ядене”, посочи Фрюше.
В западната и азиатската кухня гъшият дроб е смятан за деликатес, а във Франция е обявен за част от националното наследство. Практиката на гушене (принудително тъпчене) на гъските за уголемяване на черния им дроб обаче е заклеймявана от защитниците на животните като проява на жестокост.