Начало » Новини » Страната
11.07.2021 г.

Храните поевтиняха в световен мащаб за пръв път от година насам

С основната заслуга на растителните масла и зърното
Храните поевтиняха в световен мащаб за пръв път от година насам

През юни бе регистрирано първото за последните 12 месеца поевтиняване на храните в света, съобщиха от Организацията за земеделие и прехрана. Индексът на цените на храните, изчисляван от организацията и отразяващ месечната промяна в стойността на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, се понижи с 2,5% спрямо май до 124,6 пункта. Въпреки това стойността му е с 33,9% над тази за юни 2020 г., изтъкват от организацията. „Спадът на цените на растителните масла, зърнените култури и в по-малка степен на млечните продукти компенсира с излишък повишаването на котировките за месото и захарта през миналия месец”, се посочва в нейното съобщение.

Усреднената стойност на подиндекса за зърнените култури е намаляла с 2,6% през юни спрямо май до 129,4 пункта, но остава с 22,8% над показателя за юни 2020 г. Благоприятните прогнози в световен мащаб, както и подобряването на перспективите за реколтите в много от ключовите страни-производителки пречупиха тенденцията за ръст на цените, поддържана в най-голяма степен от сушата в Северна Америка. Цените на царевицата, които през май достигнаха най-високата си стойност от януари 2013 г., се понижиха с 5% през юни, но са с цели 72% над тези за юни 2020 г. Спадът им в Аржентина е следствие от нарасналото предлагане при излизането на новата реколта на пазара, като тя се оказа по-голяма от очакваната, а въпреки загубите от сушата в Бразилия и там новата реколта натисна цените. В САЩ царевицата поевтиня в края на месеца, когато благодарение на падналите валежи перспективите пред реколтата в част от регионите в страната се подобриха. През юни се понижиха и цените на ечемика и соргото, съответно с 2,2% и 4,9%. Световните цени на пшеницата отчетоха незначителен спад от 0,8%, но остават с 31% над стойността си от същия месец на миналата година.

При растителните масла поевтиняването е с 9,8% през юни спрямо май до 157,5 пункта, като подиндексът достигна най-ниската си стойност за последните 4 месеца. В най-голяма степен се понижиха цените на палмовото и соевото масло, както и на слънчогледовото олио. След неизменен ръст през последните 12 месеца котировките на палмовото масло през юни се понижиха основно под влиянието на очакваното сезонно увеличаване на произвежданите количества в основните износителки на фона на слабо търсене за внос. При соевото масло основната причина за поевтиняването са очакванията за по-слабо от досега очакваното търсене от производителите на биогорива в САЩ заедно с вялото търсене за внос. Цените на репичното масло обаче тръгнаха нагоре заради прогнозираното възстановяване на търсенето в ЕС при разхлабването на ограниченията за борба с разпространението на коронавируса.

Усреднената стойност на подиндекса за млечните продукти през юни е с 1% под тази за май – 119,9 пункта. Макар и с 22% над показателя за юни 2020 г., тенденцията на непрекъснато 12-месечно повишаване на подиндекса бе прекъсната, като всички видове млечни продукти отчетоха спад в цените. Най-значим бе той при маслото вследствие на рязко намалялото търсене за внос и слабото увеличаване на запасите, особено в Европа. Сухото пълномаслено мляко поевтиня заради свитите покупки от Китай и спада на търсенето от място, като предлагането за износ се запази на ниво, което е достатъчно за задоволяване на наличното търсене. Цените на сирената и обезмасленото сухо мляко се понижиха под влияние на намалялото търсене за внос и слабото увеличение на изнасяните количества от основни производствени региони.

При месните продукти подиндексът през юни се повиши с 2,1% в сравнение с коригирания за май до 109,6 пункта. От организацията уточняват, че за пореден месец се е наложило да работят и с прогнозни цени, тъй като част от данните не са постъпили навреме, а това може да доведе до значителни отклонения в стойността на подиндекса и при окончателното му изчисляване за юни. Тенденцията за ръст на цените на месните продукти се запазва за 9-ти пореден месец, като спрямо юни 2020 г. подиндексът се е повишил с 15,6%, макар да остава с 8% под максималната си стойност от август 2014 г. През юни котировките на всички месни продукти отчетоха ръст благодарение най-вече на стабилното търсене за внос в световен мащаб, както и на свитото предлагане за износ заради ниското ниво на запасите от птиче месо в САЩ, намалелият брой на поголовието от животните за клане в Бразилия и Океания и постепенното възстановяване на продажбите в сферата на общественото хранене в основни износителки. При това нарасналите доставки за редица страни от Източна Азия компенсираха спада на вноса в Китай.

Колкото до захарта, цените през юни се повишиха с 0,9% спрямо май до 107,7 пункта, като поскъпването продължава трети пореден месец. То е предизвикано от неяснотата как неблагоприятните метеорологични условия ще се отразят на реколтата в Бразилия, която е най-големият износител на захар в света. Повишаването на цените на суровия петрол и на обменния курс на бразилския реал спрямо щатския долар също даде своето отражение. Заради поскъпването на енергоносителите производителите в Бразилия предпрочитат да увеличат дела на захарната тръстика, влагана в производството на етанол, а повишаването на обменния курс на националната валута действа ограничително върху износа. Същевременно благоприятните прогнози за произвежданите и изнасяни количества захар от Индия пресичат до голяма степен общата тенденция за ръст на цените на захарта на международните пазари, предотвратявайки по.значително поскъпване.

Храните поевтиняха в световен мащаб за пръв път от година насам
5919
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Пътешестваме из дебрите на какаото, шоколада, кафето
Тази събота софиянци могат да се насладят на кулинарията в Интер Експо Център
Предстоящо
На 20 ноември ще се проведе годишната конференция на Съюза по храните
Предстоящо
На 14 ноември се провежда Международен симпозиум по храните
Билетите за посещение са налични онлайн
Над 500 изложители от хранително-вкусовия сектор се събират в Интер Експо Център от 13 ноември
Предвидени са 37 обучения в страната
Активно ще се рекламират родните биологични храни
Предстоящо
На 29 октомври в Пловдив ще се проведе младежка конференция по храните
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини