Активността в търговията с черноморската пшеница от новата реколта остава слаба, след като предложенията за доставка през юли както от Украйна, така и от Русия са малко заради опасенията за забавяне на появата на зърното на пазара на фона на дъждовното време, обявиха от компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv (бившият отдел за финанси и анализи в „Ройтерс”, в който агенцията държи дял от 45% - бел. ред.), цитирани от електронното издание Latifundist. Анализатори пък посочват , че външното търсене за доставка през юли също е слабо в очакване на понижаване на цените на пшеницата под натиска на количествата, които ще изсипе на пазара новата реколта. Разликата в цените на търсене и предлагане достига 10 долара за тон, обявиха участници на пазара.
Междувременно цените на предлагане за доставката през юни на пшеница с протеиново съдържание 12,5% от старата реколта с произход от Русия се доближиха до цените на новата реколта и вече са на нива 265-270 долара за тон FOB Новоросийск. Предлагането за доставка на произведена в Украйна пшеница с протеин 11,5% пък са 260-265 долара за тон FOB Одеса.
Дъждовното време в южната част на Русия и някои райони на Украйна през последните седмици бе в центъра на вниманието на търговците заради възможното задържане на жътвата и евентуалното понижаване на качествените показатели на пшеницата. Износителите изчакват с продажбите с надежда да увеличат печалбата си, тъй като количествата ожънато зърно може да се окажат малко през юли и да се стигне до недостиг на пшеница за износ, коментира руски търговец. Според експерти голямата неизвестност в началото на селскостопанския сезон 2021-2022 г. остава предлагането на пшеница от южните региони на Русия през юли, които първи ще започнат жътвата, тъй като предлагането от районите, разположени далеч от пристанищата, ще се появи най-рано през август.
Промяната на ставката на плаващото мито върху износа на пшеница от Русия, която се прави всяка седмица, е сериозна пречка както за покупки на зърнената култура на вътрешния пазар, така и за продажбите за износ, убедени са участниците на пазара. За периода 9-15 юни ставката бе повишена до 29,4 долара за тон от 28,1 долара за тон през предходния 7-дневен период.