Благоприятната промяна на агрометеорологичните условия в засегнатите от суша територии на САЩ и Канада, добрите показатели за развитието на новите реколти на Стария континент, разочароващите показатели в износа, поскъпването на американската валута станаха причина за най-голямото от години насам седмично понижение на цените на основните зърнени култури на най-голямата зърнена борса в света Чикагската.
Най-стремително пикираха надолу цените в соевия комплекс на Щатите.
Повлияни от напоителните валежи в Средния Запад и излизането на бразилска реколта на пазара котировките на соята в Чикаго за една седмица се понижиха с 10 на сто, което е най-голямото седмично поевтиняване от септември 2014 година насам. Днес соята започна търговията в Чикаго на равнище около $460/т , в сравнение с $525/т при откриване на борсата предишния петък.
При царевицата валежите в царевичния пояс на САЩ и сривът на цените на соята обуслови седмичното понижение на цените на основната фуражна култура в Чикаго с 27 долара – от $275/т до $248/т.
Цените на пшеницата, които досега се задържаха на необичайни за сезона високи стойности благодарение на спекулативно високите цени на соята и царевицата също се плъзнаха надолу, като в рамките на седмичния периода спадът е с 6-7 на сто – до $235/т за юлския контракт в Чикаго.
Брокерите в Чикаго предупреждават, че пазарът остава много напрегнат, а доминиращото влияние на климатичния фактор означава запазване на много висок ценови волаталитет.
Пазарът в Европа изглежда по-стабилен, но на Стария континент низходящите ценови тенденции определено преобладават.
Мелничарската пшеница в момента се търгува на борсата в Париж по около EUR204/т, в сравнение с EUR211-212/т в края на предходния седмичен период.