Начало » Новини » Света
06.06.2021 г.

Поскъпването на храните в света през май е максималното за над 10 години

При силния ръст на растителните масла и захарта
Поскъпването на храните в света през май е максималното за над 10 години

Храните в света поскъпват вече цяла година без прекъсване, достигайки най-високото си ниво от септември 2011 г., съобщиха от Организацията за земеделие и прехрана. Индексът на цените на храните, изчисляван от агенцията към ООН и отразяващ месечната динамика в стойността на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, се е повишил с 4,8% през май спрямо април, достигайки 127,1 пункта, като вече е с 37,9% над нивото си от май 2020 г. Ръстът на индекса през май е най-силният от октомври 2010 г. досега. Поскъпването на храните като цяло е следствие най-вече от скока на цените растителните масла, захарта и зърнените култури.

Подиндексът за цените на зърнените култури се е повишил с 6% през май в сравнение с април, достигайки 133,1 пункта, като най-силно е поскъпнала царевицата – с 8,8%, като вече е с 89,3% над нивото си от май 2020 г. „Понижаването на прогнозите за реколтата в Бразилия се превърна в допълнителен фактор за повишаването на цените на фона на вече ограниченото предлагане на международните пазари в условията на стабилно високо търсене”, се посочва в съобщението на организацията. При пшеницата след рязкото поскъпване от началото на май в края на месеца цените се понижиха рязко заради подобряването на условията за новата реколта, особено в Европейския съюз и САЩ, но отчетоха среден месечен ръст от 6,8% в сравнение с април. Ечемикът и соргото поскъпнаха със съответно 5,4% и 3,6%.

При растителните масла подиндексът скочи с цели 7,8% спрямо април, като това е 12-ият пореден месец на повишение. Основен двигател тук са цените на палмовото, соевото и рапичното масло. Котировките на палмовото масло достигнаха най-високото си ниво от февруари 2011 г. заради относително ниските запаси в основните производителки вследствие на ръста на световното търсене за внос при слабо увеличение на производството в Югоизточна Азия. Запазващото се недостатъчно предлагане на рапично масло пък е в основата на поскъпването му на международните пазари.

Подиндексът за цените на млечните продукти се повиши с 1,5% през май до 120,8 пункта, като нараства вече цяла година без прекъсване и вече е с 28% над нивото си от май 2020 г. В най-голяма степен поскъпна сухото обезмаслено мляко благодарение на активното търсене при ограничено предлагане от място в ЕС, а големите покупки за внос, особено от Китай, вдигнаха цените и на сухото пълномаслено мляко въпреки нарасналото предлагане от Нова Зеландия. При сирената поскъпването е вследствие на свиването на предлагането от ЕС. Цените на маслото обаче се понижиха заради увеличения износ от Нова Зеландия, прекъсвайки 11-месечна тенденция на ръст.

При месните продукти увеличението на подиндекса през май спрямо април е от 2,2% до 105 пункта, като това е 8-ми пореден месец на повишаване на цените. Поскъпнаха всички видове меса основно заради нарасналите покупки за внос от Югоизточна Азия и най-вече Китай, посочват от организацията. Освен това предлагането на месо в международен мащаб е намаляло, поддържайки допълнително цените, като причините са в забавянето на темпото на клане по отношение на говеждото и овчето месо и увеличаването на вътрешното търсене на птиче и свинско месо в основните производствени региони.

Подиндексът за цената на захарта през май отчете ръст от 6,8% до 106,7 пункта, достигайки най-високото си ниво от март 2017 г. Причината за поскъпването на захарта е в забавянето на прибирането на реколтата от захарна тръстика и притесненията за нейното количество в Бразилия заради задържащата се суша там. Повишаването нацените на петрола и поскъпването на бразилския реал спрямо щатския долар също дадоха своето отражение за увеличаването на подиндекса. То обаче бе ограничено от значителните доставки от Индия.

Поскъпването на храните в света през май е максималното за над 10 години
10468
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Европейска комисия
За промоционални програми във и извън ЕС са одобрени 132 млн. евро през 2025 г.
На вниманието на агро-хранителния сектор
До 9 февруари се подават заявки за търговската делегацията на ЕС за Япония
Научна конференция за достъпа на земеделци и животновъди до пазара
Фермери: Омръзна ни 35 години да държат фермерите в миманса!
Предстоящо
На 15 януари ще има дискусия по чувствителни теми за достъпа до пазара
Единствено при месните продукти бе отчетено поскъпване
Цените на храните в света се понижиха през декември след 3-месечен ръст
Предупрежденията за опасни храни са основно за месото
Проверки затвориха 5 търговски обекта в Благоевградско преди празниците
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини