Начало » Новини » Коментари
23.06.2021 г.

Референтните цени на проектите по ПРСР остават старите

Фонд „Земеделие”
Референтните цени на проектите по ПРСР остават старите

sinor

Проблемът с необичайното поскъпване на селскостопанската техника, който се стовари върху сектора от началото на годината и за който сигнализираха фермери, консултантни по европейски програми и дистрибутори на техника, вероятно ще има трудно решение. Ситуацията се усложнява особено рязко при инвестиционните проекти за техника по подмярка 4,1, които фермерите внесоха във фонд „Земеделие” през миналата година и продължават да подготвят през 2021 г.

Защото цените на тракторите и останалата техника, оферирани преди година в подготвените от фермерите проекти, бяха поне с 30% по-ниски от сегашните. А след още една година, когато се очаква тези проекти да бъдат одобрени, стойностите им може да ударят тавана, тъй като поскъпването на стоманата на световните пазари не е спряло. И не е ясно как при тези промени фермерите биха изпълнили ангажиментите, разписани в първоначалните си бизнес планове.

Точно тази неизвестност поставя кандидатите за субсидии в изключително неизгодна позиция.По молба на читатели, Синор.бг зададе въпроси на експертите в министерството на земеделието, защото е голяма вероятността при сегашната нормативна уредба за кандидатстване по ПРСР и неизвестността с пазара на техника процесът с одобрението на проектите по подмярка 4,1 съвсем да стопира.

Въпросът ни беше прехвърлен от министерството към фонд „Земеделие”, откъдето обясниха, че „към момента се обсъждат възможности за облекчаване на условията и изискванията към фермерите във връзка със създалата се ситуация”.

Лошата новина е, че на този етап администрацията не би могла да лавира с промени в списъка с референтните цени на техниката, по които стопаните се ръководят при избора на своята покупка.

На въпроса ни дали са възможни корекции в референтните цени на техниката, от фонда обясниха, че „според сегашното постановление на Министерския съвет за определяне на национални правила за допустимост на разходите по програмите, съфинансирани от европейските структурни и инвестиционни фондове. Базата данни, съдържаща референтни цени се обновява всяка календарна година до 31 март. А в година на прием на заявления за подпомагане по съответната мярка или подмярка това обновяване става  в месеца, предхождащ обявяването на приема. И понеже тазгодишният прием по подмярка 4,1 беше открит в средата на април 2021 г., от фонда обясниха на Синор.бг следното: „Фактът, че към настоящия момент приемът по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, е отворен за подаване на проектни предложения, обуславя невъзможността за промяна на базата данни, която е актуализирана от ДФЗ - РА в законоустановения срок”.

Пореден шамар за малките животновъди с цените на техниката

С други думи, от фонда ни отговориха, че нямат възможност да променят списъка с цените, което е непонятно защо сегашната администрация би могла да предприеме корекции в това постановление и това е в правомощията й да го направи – в крайна сметка, това не е закон, чиято промяна не може да се прокара без наличие на действащ парламент.

Ще дадем пример с действията на министъра на икономиката Кирил Петков, който при изобличаването на системата на кредитиране на избран брой големи компании от страна на Българската банка за развитие, намери нормативните способи да възвърне първоначалната идея тази банка да подпомага малкия и среден бизнес. Затова питаме какво пречи на администрацията във фонд „Земеделие” да приложи опита на министъра на икономиката?

От фонда все пак ни обясниха, че „договорите по подмярка 4,1 ще бъдат подписани при спазване на условията за кандидатстване, като при възникнала впоследствие необходимост, те могат да бъдат анексирани”. От цялата ни кореспондеция с администрацията можем да обобщим следното – въпреки че фонд „Земеделие” не е сключил нито един договор с животновъди по приема от 2020 г., на този етап администрацията няма да въвежда промени в списъка с референтните цени, а вместо това ще прави анекси към договорите, които тепърва ще бъдат подписвани.

Единствената ни утеха е, че все пак „към момента се обсъждат възможности за облекчаване на условията и изискванията към фермерите във връзка със създалата се ситуация”.

Екатерина Стоилова

Референтните цени на проектите по ПРСР остават старите
15055
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Изслушване в парламента
Неков: Преговаряме с две министерства за референтните цени на проектите по ПРСР
Работни срещи с бранша
Казусът с блокираните проекти по подмярка 4.1 се обсъжда днес
На 31 март изтича срокът за подаване на проектите
Актуализацията на референтните цени по ПРСР засега се бави
Нормативни промени
България мени законодателството си заради БРЕКЗИТ и новото място на европейската лаборатория за птичия грип и Нюкясълската болест
Европейска комисия
Референтните лаборатории в ЕС ще получат 32,5 млн. евро за 2 години
Какво казва бизнесът
Румяна Ангелова: Не е честно с евросредства да се покрива половината от цената и на евтината, и на скъпата техника
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини