До 30 юни България трябва да одобри промени в Наредба 31 за мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на Нюкясълската болест (псевдочумата) по птиците и за условията и реда за прилагането им. Корекциите се налагат заради предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз (БРЕКЗИТ) и преместването на референтната лаборатория на Европейския съюз (РЛЕС) за Нюкясълска болест от Англия в друга държава на Общността, се посочват в мотивите към наредбата.
По време на Българското председателство на Съвета на ЕС през периода януари – април се направиха съответните законови предложения, така че Директива 92/66/ЕИО на Съвета да бъде приведена в съответствие с разпоредбите на официалния контрол. Държавите членки в това число и България следва да гарантират навременното транспониране на разпоредбите на Директива (ЕС) 2018/597 в срок до 30 юни 2018 г. и незабавно да информират Комисията за предприетите мерки.
От агроминистерството припомнят, че Директива 92/66/ЕИО на Съвета от 14 юли 1992 година за въвеждането на мерки на Общността за борба с Нюкясълската болест е транспонирана в българското законодателство в Наредба № 31 от 2005 г. за мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на Нюкясълската болест (псевдочума) по птиците и за условията и реда за прилагането им.
Повечето от корекциите са от технически характер и имат за цел да се опростят и рационализират процедурите във връзка с контрола на нюкясълската болест, като се вземат предвид новите правила по отношение на определянето на референтните лаборатории на Европейския съюз, предвидени в чл. 93 от Регламент (ЕС) 2017/625,.
Сегашната референтна лаборатория за нюкясълска болест се намира в Обединеното кралство. Преместването й в една от останалите 27 държави-членки ще влезе в сила от 1 януари 2019 година.
Референтните лаборатории на Европейския съюз за инфлуенцата по птиците (птичия грип) и за нюкасълска болест, определени понастоящем в съответствие с директиви 92/66/ЕИО и 2005/94/ЕО, ще трябва да преустановят изпълнението на своите функции и задължения като референтни лаборатории на Европейския съюз за посочените две болести. Предвид много сходните клинични признаци на болестите техники за диагностика и изискван експертен опит и оборудване във връзка с инфлуенцата по птиците и Нюкясълската болест по целесъобразност се определя една референтна лаборатория на Европейския съюз за двете болести.
Комисията, в тясно сътрудничество с държавите членки, е провела процедура за подбор, като са взети предвид критериите за техническа и научна компетентност на лабораторията и експертния опит на нейните служители. В съответствие с това за референтна лаборатория на Европейския съюз за инфлуенца по птиците и нюкасълска болест е избрана Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Venezie (IZSVe), Legnaro, Италия за неограничен срок, считано от 1 януари 2019 г.
По този начин се дава възможност новата лаборатория да бъде оперативна към датата на излизане на Обединеното кралство от ЕС трябва да се осигури приемственост между лабораториите в рамките на кратките срокове, свързани с излизането на Обединеното кралство от ЕС.
В тази връзка страната ни прави промени в съответните наредби. Освен с новата референтната лаборатория корекциите са свързани и за определяне на референтна лаборатория на Европейския съюз за болестта шап и за изменение на приложение II към Директива 92/119/ЕИО на Съвета по отношение на референтната лаборатория на Европейския съюз за везикулозна болест по свинете (ОВ L 24, 27.01.2018 г.).
Комисията в тясно сътрудничество с държавите членки е провела процедура за подбор и определяне на референтна лаборатория за болестта шап, като са взети предвид критериите за техническа и научна компетентност на лабораторията и експертния опит на нейните служители. След приключване на процедурата за подбор е избран консорциумът ANSES & CODA-CERVA, създаден от Лабораторията за здравеопазване на животните към Агенцията за безопасност на храните, околната среда и труда (ANSES) (Laboratory for Animal Health of the Agency for Food, Environmental and Occupational Health and Safety), Maisons-Alfort, Франция, и Научноизследователски център по ветеринарни и агрохимични въпроси (CODA-CERVA) (Veterinary and Agrochemical Research Centre), Uccle, Белгия. Решението ще се прилага от 1 януари 2019 г. с цел да се предотврати прекъсване на дейностите на РЛЕС за болестта шап и да се осигури достатъчно време на новоопределената лаборатория да стане напълно оперативна.
В своето научно становище относно везикулозната болест по свинете и везикулозния стоматит Европейският орган за безопасност на храните посочва, че везикулозната болест по свинете вече няма потенциал да се превърне в епидемия и може бързо да бъде диагностицирана чрез лабораторни изследвания. Освен това епидемиологичната обстановка във връзка с везикулозната болест по свинете в Европейския съюз значително се е подобрила.