Останалите по домовете си британци заради ограниченията, наложени в борбата срещу разпространението на коронавируса, направо пощуряха по домашните печива, а това доведе до разграбването на брашното от магазините и до включване на мелниците във Великобритания на пълна мощност, се посочва в материал на американския вестник „Ню Йорк Таймс”.
За периода на пандемията в мелницата „Уесекс Мил” в графство Оксфордшайър е произвеждала по 13 хил. малки пакета брашно всеки ден – 4 пъти повече от обичайното количество. Търсенето принуди семейството, управляващо мелницата от 125 години, да наеме още служители и да въведе нощни смени, за да може производството да върви 24 часа в денонощието и без почивни дни – за пръв път в своята история.
По данни на Националната асоциация на британските и ирландските мелници в тях се произвеждат почти 4 млн. тона брашно годишно. Но търсенето нарасна толкова, че започнаха да се появяват обяви за продажби на чували от по 70 и 35 паунда (32 и 16 килограма – бел. ред.) в eBay, при това със сериозна надценка, а веригите супермаркети „Морисънс” и „Сейнзбъри” започнаха да предлагат не само малките пакети, а и 35-паундовите чувалчета.
„Това е безпрецедентен случай. Вече повече от месец производството на брашно за домашни печива се удвоява в сравнение с обичайното ниво”, достигайки 4 млн. пакета седмично, обяви Алекс Уо, генерален директор на асоциацията.
Търсенето на брашно нарасна и в други големи европейски държави. Във Франция то се удвои през март, а в Италия достигна най-високото си ниво от Втората световна война насам.