През юни продължават грижите за зеленчуковите култури. През този месец се насочва вниманието главно върху засадените на открито домати, пипер, патладжан и други. Какво задължително е добре да направите:
- Следете топлинния режим в полиетиленовите оранжерии - само при хладни дни и нощи се затварят вратите и проветрителите.
Маната по картофите в дъждовни години
- На ранните сортове домати, при развитие на 4-6 съцветия, прекършете върховете над последното съцветие ( китка ), но не непосредствено до него, а оставете 2-3 листа. Това помага за ранозрелостта. Редовно се премахват разклоненията (култуците).
- При краставиците отстранете сухите и болни листа по време на беритбата. Растенията трябва редовно да се поливат и да се прибира раколтата навреме.
- През тази дъждовна година следете особенно внимателно за болести и неприятели по доматите. Срещу картофената мана се третира предпазно с подходящ фунгицид примерно Дагонис®
- При поява на брашнеста мана и белокрилка по краставиците се третира комбинирано с фунгициди и инсектициди.
- След засаждане на зелето на открито задължително се следи за поява на листни въшки и зелеви бълхи.
- Окопаването на краставиците и тиквичките се прекратява щом стъблата покрият междуредията. Долните застарели листа се премахват.
- През месец юни се засява разсадът за късно зеле и късен карфиол.
- Засажда се праза при междуредово разстояние 25-30 см и 15-20 см вътре в реда.
- Засяват се морковите за късно полско производство при междуредово разстояние 30-35 см и посевна норма 60-70 г. на 100 кв.м.