Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.04.2021 г.

Опита на Синджента срещу маната по картофите в дъждовни години

Опита на Синджента срещу маната по картофите в дъждовни години

В поредица от онлайн семинари експертите на „Синджента” представят предимствата и новостите на продуктите за растителна защита, за да бъдат в неоценима помощ за земеделците. Последният семинар е посветен на борбата с упоритите болести при картофите като маната например, опасността от която е особено голяма във влажна и топла пролет като очертаващата се през 2021 г.

Затова и първият съвет, който маркетинг мениджърът за „Растителна защита трайни насаждения и зеленчуци” за България, Северна Македония и Сърбия в компанията Петър Милчев дава на фермерите, е как да разпознават симптомите на маната по картофите.

Припомняйки, че освен обикновената мана има и други гъбни патогени по картофите като антракнозата, кафявите петна, сивото гниене и алтернарията, Милчев се спря основно на борбата с обикновената мана, тъй като част от останалите патогени не са толкова широко застъпени в България - с изключение на алтернарията, която ще бъде представен в следващ семинар на Синджента свързан с картофите.

Експертът подробно разясни симптомите, по които може да различите двата гъбни патогена, защото, ако при алтернарията некротиралата тъкан върху клубените на картофите е с ясно очертани граници, то при маната липсва подобна граница на гниене и то обхваща много бързо целият клубен.

Преди да разясни свойствата на трите фунгицида, върху които пада избора на „Синджента” за борба с маната през 2021 г., експертът припомни, че фермерите успешно прилагат и агротехнически мероприятия за предпазване на площите от разпространение на спорите на патогена. Едно от тях е доброто почистване през есента на почвата от растителните отпадъци, които са потенциални преносители на заразата.

Експертът съветва две седмици преди прибирането на реколтата много добре да инспектирате посевите, за да сте сигурни, че няма мана. Защото патогенът остава в листата и така има опасност от пренасянето му в следващата година.

По своята разновидност и начин на действие фунгицидите биват контактни, локално системни и системни, като предложенията за тази година са за три от най-ефективните продукти на „Синджента” - Ридомил® Голд МЦ, Ридомил® Голд Р и Кариал®Стар. Първите два от фунгицидите са системни, а третият е локално системен  и се препоръчва след цъфтежа на картофите, когато първите два вече са били приложени. Тук е мястото да посочим, че докато локално системните фунгициди  имат трансламинарно действие (преминават от едната страна на листа до другата) и остават сравнително статични, като се депонират в самото растение то системните фунгициди се предвижват отгоре-надолу и отдолу-нагоре в растението и поради това е задължително тяхното използване в началото на вгетацията.

Петър Милчев съветва производителите на картофи много внимателно да следят развитието на растенията и още при първите подходящи условия за поява на мана през пролетта, да действат. Като в никакъв случай не трябва да чакат появата на петна върху листата защото най-често инкубационният период е от 3 до 7 дни и  трябва да се реагира бързо.

При влажна пролет и бурна вегетация на картофите задължително прилагайте системни фунгициди. Предложенията на „Синджента” са две, от които Ридомил® Голд МЦ с две активни вещества – металаксил-М и манкоцеб. Може да го прилагате от периода след поникването, включително до цъфтежа – в доза от 250 г/дка. Първото пръскане обикновено става в периода на активен растеж, а следващите - през интервал от 12-14 дни. Защитава освен растението и новият прираст, като се отличава с голяма устойчивост и не се отмива продължително време, а периодът на последействие е до 14 дни.  

Следващият продукт Ридомил® Голд Р е със съдържание на мед и в борбата с маната по картофите се използва в периода на активен растеж, преди поява признаците на болестта. Прилага се в доза 500 гр/дка в началото на вегетацията и предимствата му са, че прониква равномерно и се абсорбира до 30 минути от прилагането. Издръжлив е при валежи и има 14 дни последействие след момента на третиране, което е изключително предимство. Може да се пръска с него до 2-3 дни след появата на инфекцията, но препоръката е да се прилага превантивно..

Фунгицидът Кариал®Стар е ефективен освен срещу мана и срещу алтернария, като се прилага превантивно или при първа поява на симптомите. Предимствата му са три – осигурява постоянен контрол, има двоен ефект и е устойчив на дъжд. Продуктът е създаден с иновативната технология LOC&FLO и има силно изразено трансламинарно действие. Много бързо навлиза в контакт с растителната тъкан и прилепва към нея, като осигурява висока ефективност срещу покълването на спорите на гъбния патоген. Фазите на пръскане с него са от началото на цъфтежа до края на вегетацията. Не е токсичен, не дразни при пръскане, другото му предимство са ниските дози – от 60 мл на дка. Цената за декар е изключително атрактивна спрямо останалите фунгициди.

По време на семинара Петър Милчев акцентира и върху борбата с картофения молец – друг вредител, който е голяма заплаха в редица райони. Повредите обикновено се наблюдават след прибирането на картофите, като най-големи поражения причинява ларвата, която се излюпва между 25 и 35 дни след снасянето на яйцето. Цветът на ларвите са от тъмнозелени до розово жълти в зависимост от това дали се хранят с листата или със самите картофи. Една женска снася до 100 яйца, затова и навременната борба с тях е от изключителна важност.

Освен химическата борба стопаните използват и механични средства срещу молеца като феромонови уловки или техни естествени неприятели като дървеницата и някои мухи.

Предложението на „Синджента” за справяне с този неприятел е новият инсектицид Амплиго®, създаден за борбата с колорадския бръмбар (Leptinotarsa decemlineata) и картофения молец  (Phthorimaea operculella). Силата му е в бързия начален нокдаун ефект и дългото последействие вследствие на активното вещество хлорантранилипрол, като препоръката е да се прилага точно преди излюпването на ларвите. Най-важното предимство на този инсектицид, че  има действие срещу трите основни форми от развитието на неприятеля – яйца, ларви и възрастни.

С този инсектицид си гарантирате постоянен ефект в широк температурен диапазон. Дозата за приложени е 30 мл на дка в периода от поникване на растението до начало цъфтежа.

Пътър Милчев съобщи и за новия онлайн проект на компанията, в който Синджента ще отговаря на въпрсите на производителите в специална онлайн сесия. Въпросите ще бъдат  разделени в три отделни секции  – зеленчукови семена и растителна защита при зеленчуци и картофи; лозя и трайни насаждения. Въпросите може да задавате на сайта на фирмата -  https://www.syngenta.bg/vaprosi

Ако желаете да гледате целия уебинар на Синджента свързан с „Маната при картофите“ може да използвате следния линк: https://www.youtube.com/watch?v=RMGhtGPxOOE

Опита на Синджента срещу маната по картофите в дъждовни години
17966
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Новият сорт показва желаният баланс от добив, устойчивост и качество на реколтата
Отлични отзиви от Виго за ранната реколта краставици в Петрич
Шест съвета как да спрете разпространението на ToBRFV
Далновидното решение за първо третиране в житни култури
Иновативни сортове от Синджента обещават успешна реколта в зеленчукопроизводството през 2024 г.
Салатата Канариоле е търсена от потребители и производители и през лятото
Новият сорт Виго за ефективна борба със зелената мозайка
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини