Необичайно силните валежи от последните дни са залели близо 40 на сто от площите с пипер в страната, като най-тревожно е положението в Пловдивско, Пазарджишко и около Каварна. Това съобщи за Синор.бг изпълнителният директор на Асоциация Български пипер Георги Василев, който беше избран за съветник от службния министър на земеделието Христо Бозуков. Във фейсбук профила си той публикува и снимки с поразените насаждения.
„Ако дъждовете спрат, земеделците биха могли да спасят положението с активно изпомпване на водата, но според краткосрочните синоптични прогнози на места са възможни напоителни дъждове и през следващата седмица”, обясни Василев.
Единственото, които на този етап може да се инициира в помощ на бранша, е България заедно с други държави от ЕС, където фермерите са понесли щети от поройните дъждове, да поискат временни обезщетения, но това трябва да бъде решено, ако поне 5 държави членки заявят подобни компенсации.
Трагичното състояние с подпомагането
„Уведомих министъра на земеделието за проблемите в сектора. На този етап единствената възможна помощ би могла да дойде от областните и общински служби по места, които да се включат заедно с фермерите за отводняване на терените”, обясни още Георги Василев. Той припомни, че родните земеделци почти не застраховат продукцията си, тъй като методиките, по която застрахователните дружества оценяват обезщетения, не са актуални, преди 40 години са не отразяват сегашните разходи за поризводство. „Себестойността на декар пипер сета е 2 500 лв., докато таванът на обезщетенията на застрахователите според сега действащата методика са само 500 лв. и те никога не се изплащат в пълния размер” , обясни още Василев. Затова и бъдещият парламент би трябвало да актуализира тези методики, така че застраховането да стане достъпно за земеделците.
Подхранването на доматите - от практиката
На този етап Василев не може да прогнозира какви ще бъдат щетите от преоводняването на площите върху реколтата. Вероятно част от посевите под вод ще бъдат удавени.
Добрата новина е, че все още е възможно презасаждане на част от градините, но всичко това ще стане за сметка на по-големите разходи на фермерите. Заради влажната и студена пролет тази година насажденията с пипер ще се развият с 20 дни закъснение, посочи още експертът. Затова по никакъв начин не би могъл да прогнозира как ще се развие производството до есента. Със сигурност обаче посевите ще бъдат с около 20 на сот по-малко от миналата година.
Екатерина Стоилова