В доклада си за май експерти на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) повишиха прогнозата си за средните добиви от повечето зърнени и маслодайни култури в Европейския съюз през новия селскостопански сезон благодарение на падналите валежи след продължителната суша в редица райони от южната и централната част на Европа, съобщи електронното издание АПК-Информ.
При меката пшеница прогнозата за добивите в ЕС е увеличена с 0,9% спрямо направената през април до 5,91 тона от хектар. Ако тя се оправдае, резултатът ще надхвърли с 3,9% средния резултат за последните 5 години. Очаква се добивите от мека пшеница във Франция да се повишат с 6,5% спрямо получените през миналата година до 7,16 тона от хектар, докато за Германия се предвижда спад от 2,1% до 7,66 тона от хектар.
Експертите на MARS оценяват добивите от твърда пшеница на 3,56 тона от хектар – с 2,8% над предвиждането им през април и с 1,8% повече от средния резултат за последните 5 години.
По отношение на царевицата не е направена промяна в прогнозата – 7,8 тона от хектар, а ако тя се оправдае, добивите ще надхвърлят със7% миналогодишните и с 0,8% средния 5-годишен резултат.
Колкото до ечемика, за засетия през есента оценката е завишена с 1% спрямо направената през април до 5,89 тона от хектар. Ако тя се окаже точна, резултатът ще надхвърли миналогодишните добиви с 9% и с 4,8% - средните за последните 5 години. Добивите от пролетния ечемик обаче се очертават със 7% под миналогодишните, макар прогнозата спрямо април да е завишена с 0,2% до 4,17 тона от хектар. Спрямо средния 5-годишен показател това би означавало ръст от 1,4%.
При маслодайните култури експертите на MARS повишиха предвиждането си за добивите от рапица в ЕС с 0,6% спрямо направеното през април до 3,21 тона от хектар. Ако то се оправдае, добивите от рапица ще надхвърлят миналогодишните с едва 0,2%, но ще бъдат с цели 5,2% над средния показател за последните 5 години.
Добивите от слънчоглед са оставени без промяна спрямо априлската прогноза от 2,21 тона от хектар, но дори притова положение ще надхвърлят миналогодишните с 11%, като същевременно остават с 2,9% под средния 5-годишен показател.
Оценката за добивите от соя обаче е понижена с 0,7% спрямо априлската до 2,99 тона от хектар, макар да остава с 6% над миналогодишния резултат и с 2,1% над средния показател за последните 5 години.