И тази пролет кланиците ще получат помощ за изкупуване на български агнета, въпреки че през миналата година от нея се възползваха малко преработватели. Тогава фонд „Земеделие” задели 3,5 милиона лева, от които до края на кампанията през май бяха усвоени едва 253 057 лв., а повечето агнета така и не бяха изкупени, каквато е целта на това подпомагане.
Реално с тези пари са изкупени малко над 46 хиляди животни, при около 1 милион агнета, които се раждат всяка година в страната.
Тази година управителният съвет на фонд „Земеделие” е решил да намали бюджета на 1 милион лева, които отново се отпускат по схемата "де минимис" de minimis. Средствата се дават, за да покрият част от разходите на кланиците за транспорт, логистика и реализация на изкупеното месо на пазарни цени, припомнят от фонда.
Единичната ставка е в размер на 7 лв. за закупено и заклано 1 агне/яре. За да получи подпомагането кланицата следва да е закупила от земеделските стопани агнета или ярета на цена не по-ниска от 5.50 лв./кг. живо тегло без ДДС.
Срокът за кандидатстване по държавната помощ е до 31 май 2021 г., като субсидиите ще бъдат платени до 30 юни 2021 г.
Указанията за държавната помощ ще бъдат публикувани на сайта на фонд „Земеделие“.
Решението за поредната помощ е взето на видеоконферентна среща между ръководствата на агроведомството и фонда спредставители на животновъдния бранш, на кланиците и на агенцията по храните БАБХ.
От министерството обясниха, че се постигнало съгласие между отделните участници за подпомогне на българското производство, което работи в условията на COVID пандемия, както и заради сушата през 2020 г., в резултат на което земеделските стопани останаха с ограничена възможност за осигуряване на фуражи за изхранване на животните през зимния период.
На подпомагане подлежат кланици, фигуриращи в националния електронен регистър на БАБХ за предприятия с одобрение за търговия с храни от животински произход със страните-членки, отговарящи на Приложение III на Регламент 853/2004/ЕЕС, с категория свързана дейност код „SH” (клане). Те ще изкупуват живи агнета и ярета от фермерите и ще извършат клането на животните. Добитото месо ще се реализира на територията на цялата страна. В България има действащи 63 кланици, които могат да извършват клане на дребни преживни животни.