За ранно полско производство на тиквички е необходимо да се отгледа 30-35 дневен разсад. Той се изнася на открито тогава, когато опасността от слани вече е преминала, а почвата трайно е затоплена до температури 13-15 градуса по Целзий. Когато се използва разсад, беритбеният период се придвижва напред с около месец.
В практиката се използват различни предсеитбени обработки на семената за „зареждане“ с допълнителни възможности за дружно поникване и предпазване от инфекции.
Какво обработване на семената е необходимо и защо?
За събуждане на семената и ускоряване на покълването се препоръчва да се държат в престояла вода (още по-добре, ако водата е дъждовна или снежна) със стайна температура за 8-12 часа. Вместо чиста вода могат да се използват смеси, притежаващи дезинфекциращи и подхранващи свойства.
Количеството влага, което е необходимо за напълно набъбналите и събудени семена на тиквичките, е около 35% от сухата маса, защото съдържат повече въглехидрати.
За предпазване на семената от инфекция ще помогнат следните мерки и препарати:
1. 1 г калиев перманганат в 5 л топла вода, но трябва да се има предвид, че този разтвор до известна степен инхибира покълването на семената.
2. 5 г сода за хляб на 1 л вода.
3. 1 кибритена кутийка пресята дървесна пепел на 5 л вода.
4. Престояване във вода с температура 45-50 градуса за 2 часа, а за предотвратяване на охлаждането ѝ е необходим термос или периодично добавяне на топла вода. В края на процеса семената се поставят в студена вода, взета от чешмата за 2-3 минути.
За ускоряване покълването на семената може да се използват различни фитохормони (стимулатори на растежа) – Корен, Циркон, Епин, Натриев хумат и други, а количествата са указаните на опаковката. С тяхна помощ дружните и енергични кълнове много скоро ще се покажат на повърхността.
Накиснатите семена могат да се поставят допълнително в хладилник за 3 денонощия и така ще преминат процедура на закаляване. Това ще увеличи устойчивостта на разсада към болести и ще ускори развитието му след засаждане на открито.
Как да събудим старите семена от тиквички?
Кълняемостта характеризира жизнеспособността на семената и свойството им при определени условия да поникват със здрави и силни кълнове. Тиквичките запазват кълняемостта си за 5-6 години, като добре узрелите се запазват по-продължително, но във времето процентно постепенно намалява.
Известни са техники за повишаване на кълняемостта на семената при използване на ниски, високи или променливи температури. Полезното действие на променливите температури върху семената е свързано със засилване притока на вода и кислород, а също и с активиране на ензимите.
За пробуждане на семената и насърчаване на растежа се използва следната практика:
– поставяме семената в марлена торбичка;
– вземаме два съда с еднаква вместимост и в единия наливаме гореща вода (около 90 градуса), а в другия – студена;
– потопяваме семената последователно в горещата и студена вода, като задържаме във всеки съд за 2-3 секунди;
– ако количеството семена е по-голямо, за да се предотврати бързото охлаждане и затопляне на водата се използват съдове с по-голям обем;
– във всеки съд семената се потапят по 5 пъти (общо 10).
Ако разполагаме с малко семена или сортът е рядък, тогава има смисъл да се прилага тази процедура.