На предстоящото си заседание, насрочено за 22 и 23 март в Брюксел, Съветът на министрите по земеделие и рибарство от ЕС ще проведе политически дебат по законодателството за бъдещата Обща селскостопанска политика, по което до момента не е постигната единна позиция в триалозите между Европейския парламент ЕП, Съветът на лидерите на ЕС и Европейската комисия ЕК.
На това заседание министрите ще дадат и мандат за провеждане на „супер триалог”, насрочен за 26 март т.г., като на него се очаква да започнат съществените преговори по ключови теми, където до момента разминаването в позициите е най-голямо, посочи за Синор.бг Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации.
Ще припомним, че представителите на института са сред малкото източници на достоверна информация за медиите по отношение на европейската политика в областта на земеделието през следващия програмен период и преговорите, които вървят на европейско ниво. Рано сутринта в интервю за БНР Боянова поясни, че на 12 март председателството на ЕК е публикувало пълен доклад за спорните теми, по които до този момент липсва единна позиция на европейско ниво. В отделен материал Синор.бг ще ви запознае с този документ.
Това, което родните фермери трябва да знаят, е, че на този етап остри дебати има по прилагането на зелената архитектура и задължителните еко схеми, както и по новото изискване на Европейския парламент в бъдещата ОСП директните плащания да зависят и от трудово-осигурителните отношения, така че да бъдат защитавани интересите на работещите в земеделието, посочи Боянова. Тези изисквания за „социална условност” обаче ще натоварят изключително много контрола, който държавите-членки трябва да прилагат при директните плащания, тъй като на този етап всяка от 27-те страни прилагат еврозаконодателството чрез директиви, а не чрез задължителните европейски регламенти, посочи още Боянова. И допълни, че целта на ЕК е за опростяване на администрпативната тежест, затова и в „супер триалога” въпросът със „социалната условност” вероятно ще претърпи промяна.
Сред ключовите теми, по които ще се преговаря на 26 март, е и понятието „активен фермер”, по което на този етап не са изгладени позициите между ЕП и Съвета на ЕС. Възможно е да се въведе предложението на евродепутатите за първи път в директните плащания да се въведе нова схема за подпомагане на „нови фермери”, отделно от младите фермери, като в тези нови може да има и млади земеделци.
Най-дискутираният момент в триалозите остава и темата с таваните на директните плащания, като засега ЕП подкрепя ЕК за намаляващо подпомагане с таван от 100 хил. евро на стопанство. Но е възможно също Еврокомисията да разреши на държавите-членки сами да определят дали да сглагат тавани или не.