След като цените на слънчогледа в Украйна достигнаха рекордни стойности, едва ли някой е очаквал те да продължат да се повишават. Появата на нови фактори в подкрепа на ръста обаче доведе до поредното поскъпване на слънчогледа и слънчогледовото олио, съобщиха от компанията за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание ZOL. В случая това е неяснотата с износа на растителни масла от Русия, която е на второ място след в Украйна в производството на слънчогледово олио. Преработващите предприятия в Русия свиват доставките за чужбина, опитвайки се да понижат цените на вътрешия пазар, за да избегнат въвеждането на мито върху износа на олио, след като през декември министерството на икономическото развитие на страната предложи въвеждането му в размер на 15%, но не по-малко от 135 евро за тон, ако бъде нарушено споразумението с търговските вериги, регулиращо цените в тях.
Цената, на която се предлага произведеното в Украйна слънчогледово олио, се повиши до 1400 долара за тон FOB, затова и купувачите вече предлагат по 1370-1380 долара за тон. След тях преработващите предприятия повишиха изкупните цени на слънчогледа с масленост 50% и нагоре до рекорлдните 23 800 – 24 000 гривни (852-860 долара по текущия курс – бел. ред.) за тон с включени разходи за доставка до завода. Поредното повишаване на цените с 800-1000 гривни на тон обаче накара производителите на слънчоглед, които бяха активизирали продажбите след преминаването на границата от 22 хил. гривни за тон при покупка от фермата, да спрат продажбите в очакване на ново рекордно ниво от 25 хил. гривни (895 долара) за тон.
Разликата в цените между олиото и соевото масло нарасна до рекордните 350 долара на тон, а с палмовото масло – до 500 долара на тон, докато те обикновено са съответно 100 и 200 долара на тон. Затова оттук нататък цените на олиото могат да получат подкрепа само при поскъпване на соевото и палмовото масло, убедени са от GrainTrade. Това обаче едва ли ще се случи, особено при палмовото масло, тъй като последните данни за производството му в Малайзия съвпадат с предварителните прогнози. Дори поскъпването на нефта с 5-6% пък доведе до ръст на цените по фючърсните договори за соевото масло на борсата в Чикаго с едва 1,1% до 1047 долара за тон.
От GrainTrade очакват също началото на полската дейност в Украйна и поскъпването на слънчогледа да активизират продажбите от фермерите, което в близко бъдеще ще ограничи повишаването на цените на маслодайната култура и слънчогледовото олио.