От 4 февруари 2021 г. ще започне тазгодишната кампания за покупка на частни гори от държавата. За целта шесте горски предприятия ще разполагат с бюджет до 2 млн. лв., съобщават от министерството на земеделието. Чрез тези покупки българските гори се окрупняват, а дребните стопани се освобождават от ангажимента да поддържат собствеността си. Малките горски имоти не могат да бъдат обслужвани и поддържани в добро състояние от настоящите им собственици, припомнят експерти.
Изкупуването ще се извършва и от 6-те държавни горски предприятия по новоутвърдени правила. Намалява се максимално допустимата площ на един имот, както и на сумарната площ на имотите, предлагани от един собственик/собственици, от 50 дка на 30 дка.
Това ще позволи да бъдат присъединени повече малки по площ гори. Другата промяна е, че до процедурата ще бъдат допускани и имоти с площ под 1 дка, в случай че такава е площта на имота, когато гората е била възстановена на собствениците.
Държавните горски предприятия няма да купуват поземлени имоти в горски територии, които са били предмет на покупко-продажба или замяна през последните 2 години, считано към датата на стартиране на приема на документи.
С оглед намаляване на финансовата и административна тежест, за собствениците се облекчава процедурата за представяне на документи.
Заявления от собственици или упълномощени от собствениците лица могат да се подават до 7 май 2021 г., както на място в съответното държавно предприятие и държавно горско/ловно стопанство по местонахождение на имотите, така и чрез пощата или куриер.
Поради големия брой подавани заявления се удължават сроковете за разглеждане на документите, оценяване на имотите, както и за изготвянето на оценки от правоспособни оценители.
До момента покупка на частни гори имаше през 2016г. и 2020 г. По тях са финализирани сделки за 459 имота с обща площ от 2 819 дка. Държавата е похарчила 1 млн. 735 хил. лева за тези покупки.
На страницата на министерството може да намерите и новите Правила за покупка на горски територии.