Начало » Важно за фермера » Пчеларство
24.01.2021 г.

Украйна е изнесла рекордни количества мед през миналата година

Приходите също са на исторически максимум
Украйна е изнесла рекордни количества мед през миналата година

Износът на пчелен мед от Украйна през 2020 г. достигна абсолютен рекорд от 80,8 хил. тона на обща стойност 138,9 млн. долара, заяви консултантът на Организацията за земеделие и прехрана Анна Бурка, цитирана от електронното издание AgroTimes. Предишните максимални показатели от 67,8 хил. тона и 133,8 млн. долара бяха достигнати през 2017 г., уточнява Бурка.

От украинската Държавна митническа служба потвърдиха данните, добавяйки, че спрямо 2019 г. ръстът на износа е достигнал 45,1% в количествено и 27,2% в стойностно изражение, съобщи агенция „Интерфакс”. Делът на меда в износа от Украйна нараства до 0,28% от 0,2% през 2019 г.

Консултантът на агенцията към ООН посочва, че до рекордните стойности се е стигнало благодарение на силното търсене от държавите-членки на Европейския съюз. „Причините за това са няколко – неяснотата по отношение на продължителността на породената от коронавируса криза и съответно активното натрупване на запаси, както и слабата реколта от мед в ЕС (с 40% под получената през 2019 г.) заради неблагоприятните метеорологични условия”, обяснява тя. От митническата служба подкрепят твърдението с данни – най-големият клиент за произмеждания в Украйна мед е Полша с 26% от изнесените количества, следвана от Германия с 18,8% и САЩ с 9,7%.

Бурка припомня, че през миналата година Украйна също е произвела по-малко мед и по-конкретно пролетен от акация и слънчоглед, затова са изнасяни преходните запаси, натрупани през последните 2-3 години. „За съжаление браншът така и не успя да направи реалистична оценка за производството на меда в началото на сезона, както и да настрои нужната комуникация между пчеларите, опаковчиците и износителите. Същевременно на външните пазари се налага да се работи в условия на изключително силна конкуренция и ценови дъмпинг. Конструктивният диалог и взаимодействието между участниците на пазара (износители, пчелари, експерти) ще помогнат за популяризирането и позиционирането на марката на украинския мед в чужбина, още повече, че през тази година са налице всички възможности за това”, убедена е тя.

Според нея първата възможност е европейската. „През 2021 г. „медената квота” за доставки на родния сладък продукт в ЕС е 6 хил. тона и скоро ще бъдат обсъдени бъдещите перспективи на търговските отношения между Украйна и ЕС. Освен това от 1 януари влезе в сила Споразумението за свободна търговия Украйна-Великобритания. Това осигури на родния меден бранш безмитна квота за доставката на 1000 тона продукция (извън квотата вносителят плаща мито от 17,3%). Великобритания е в петицата в света с ежегодни покупки на около 50 хил. тона мед на стойност 110-130 млн. долара”, отбеляза тя.

По думите ѝ друга възможност се очертава в Близкия Изток заради вече действащата зона за свободна търговия между Украйна и Израел.

„Същевременно, за да се закрепим на тези взискателни пазари, за родния бизнес отдавна е настъпил моментът за повишаване на имиджовия капитал. Ключови преимущества трябва да станат преди всичко качеството, биологичността, безопасността и пълната проследимост на произхода на украинския мед. Именно на тази основа трябва да обединят усилията си пчеларят, пакетиращото предприятие и износителят, за да предложат на пазара продукт от най-високо качество, да постигнат полагащите им се печалби и да увеличат дела си на световния пазар”, категорична е консултантът на генцията към ООН.

Украйна е изнесла рекордни количества мед през миналата година
17887
 

Последни материали
Виж
Какви цели си поставя новият министър на земеделието и храните
Документи се подават до 29 април
Нов конкурс за старши експерти във фонд „Земеделие“
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Томбола с награди при покупка
Започна Великденски Кооперативен Базар в София
Нормативни промени
Новите ставки за биопроизводство през 2024 г., които ще се обсъждат до 20 май
Програма за компенсиране на разходите за селскостопанска техника
Украйна отпусна 25% компенсация на фермерите за закупена техника
Свързани материали
Виж
Програма за компенсиране на разходите за селскостопанска техника
Украйна отпусна 25% компенсация на фермерите за закупена техника
Единственото условие за купувачите е сами да си осигурят превоза
Украински фермери започнаха да раздават кромида без пари
Могат да участват фирми в областта на хранително-всуковата промишленост и агросектора
На 25 април се организира българо-украински бизнес форум
През първото тримесечие на годишна база
Износът на пчелен мед от Украйна скочи почти двойно при ръст на приходите под 40 на сто
На 22 април трябваше да се изплати украинската помощ за ограсъла
Меглена Плугчиева: Под въпрос са много плащания за фермерите
През първото тримесечие на годишна база
Приходите от износа на плодове и ядки от Украйна скочиха с близо 50 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини