По предварителни оценки производството на мляко в света през 2020 г. е нараснало с 2,3% спрямо 2019 г., или с 18 млн. тона, сочат данни на Международната мрежа за сравняване на фермите, цитирани от електронното издание DairyNews. Анализаторите на организацията отдават силния ръст на търсенето от големите страни-вносителки, благоприятните метеорологични условия и добре обмислената държавна политика в подкрепа на търсенето на някои пазари. Според тях пандемията не се е отразила особено световния пазар на мляко и млечни продукти.
Ръстът в търсенета на мляко през миналата година е достигнал около 2,2%, като от организацията се застраховат в оценката си в сравнително широкия диапазон между 1,6% и 2,8%. Нейните експерти коментират, че ако през 2021 г. се стигне до икономическо оживление и ръст на световния брутен вътрешен продукт, потреблението ще получи сериозен стимул, макар да не се ангажират твърдо с подобна прогноза.
По изчисления на мрежата средната цена на млякото на световния пазар през 2020 г. е достигнала 36,5 цента за килограм. Цените продължават да се повишават, като прогнозите са за средна цена от 40,2 цента за килограм през януари. Цената на сухото обезмаслено мляко е нараснала с 5,8% през миналата година спрямо 2019 г., докато тази на маслото се е понижила с цели 14,4% за сметка на доста високото си ниво през последните няколко години.
От голямо значение за млечния отрасъл са цените на фуражите, които са се увеличили значително през миналата година – с цели 40% спрямо 2019 г. Тенденцията се запазва и през януари, като оценката на организацията е за средно 30,3 цента за килограм.
От Международната мрежа ца сравняване на фермите коментират и факторите, които са повлияли в най-голяма степен на цените в млечния сектор през 2020 г. Сред подкрепящите поскъпването на продукцията са увеличаването на продажбите на дребно, нарасналото търсене от вносителите и политиката по отношение на запасите от млечни продукти. Основните фактори за понижаване на цените са били свиването в сегмента на общественото хранене, икономическите проблеми като понижаването на доходите на населението и накъсването на доставките, предизвикани от ограниченията за пресичане на разпространението на коронавируса.
В крайна сметка от организацията оценяват 2020 г. като добра за млечния сектор. Според тях 2021 г. ще зависи от темпото на излизане на страните от рецесията, от търсенето от вносителите и от динамиката в ръста на производството на мляко, върху която може да повлияе поскъпването на фуражите.