Индустриалните ферми за свине, в които се отглеждат над 11 и повече свине-майки, могат да използват групови марки за идентификация на животните, предназначени за клане, дори когато камионите не отиват директно до кланиците, а минават през други стопанства, за да събират животни. Това е записано в предложените от министерството на земеделието промени в Наредба 61 от 2006 г. за условията и реда за официална идентификация на животните, за които не са предвидени изисквания в Регламент на Европейския съюз.
Досега свинете за угояване имаха обща ушна марка само в случай на едно придвижване – от обекта на раждане до кланицата, когато технологията налага животните да преминат през междинен обект, законодателството налага ползване на индивидуална ушна марка. В случай на необходимост за взимане на проби за епизоотичен контрол от такива животни в последващ технологично свързан обект, следва такива животни да бъдат индивидуално идентифицирани в този обект, но това обаче оскъпява и забавя транспортирането, се посочва в мотивите.
Съгласно сега действащото законодателство средствата за индивидуална и групова идентификация на свине трябва да отговарят на определени минимални и максимални размери. Определянето само на минимални размери би позволило да бъдат използвани и по-големи ушни марки, предлагани например при дребни преживни животни, което би позволило по-добро унифициране на предлаганите на пазара средства за идентификация и в случай на доставка на по-големи партиди от страна на производители или търговци на средства за идентификация - прогнозно намаляване на тяхната стойност. В случаите на идентификация на прасета в по-кратък срок след тяхното раждане по преценка на стопанина могат да бъдат използвани по-малки идентификатори, предвид съразмерност с ушите на приплодите и спазване на изискванията за хуманно отношение към тях.
По тези промени ще текат обсъждания до 8 февруари.