За неопитните градинари внасянето на сняг в оранжерията може да изглежда като пълен абсурд. Тогава възниква и въпросът – защо? Там няма растения, което означава, че нищо не трябва да се предпазва от замръзване. Факт е, че почвата в оранжерията се различава от тази на открито по своите свойства и настъпващи промени в нея. В закритите съоръжения тя се намира под постоянен „похлупак“ и следователно – има нужда от повече внимание и в този случай важна роля се отрежда на снега.
Защо трябва да се внася сняг в оранжерията
Погрешното мнение, че почвата в оранжерията не може да замръзне, се формира от един напълно безспорен факт по отношение на температурата, която винаги е по-висока, отколкото външната. Но тук има една малка подробност – това се отнася до температа на въздуха, а не на почвата. Ако това е възможно за неотопляема оранжерия, то тогава могат да се отглеждат различни култури без отопление, но на практика това се постига само в затворени съоръжения.
А какво става със земята в тези съоръжения в зимните месеци, когато не се отглеждат култури? Влагата се изпарява, а почвата постепенно става все по-твърда и плътна. При замръзването загиват вредителите и патогените, но заедно с тях загиват и полезните микроорганизми, а това води до намаляване на плодородието.
Какво дава снегът на почвата в оранжерията? Най-очевидният отговор е – възстановява загубата на влага, а заедно с това защитава от замръзване и ерозия, запазва полезните микроорганизми и хранителни елементи.
Изисквания към дворната оранжерия
Снегът притежава способността да забавя химичните процеси в почвата, а снежната вода стимулира кълняемостта, растежа и развитието на кореновата система и надземните части на растенията.
Как, колко и кога да внасяме сняг в оранжерията
Ако е паднал малко сняг, но синоптичните прогнози са за застудяване, тогава може да се събере по-малко от необходимото количество, но е важно да не се загребва заедно с него и пръст.
Оптималният вариант е 25-30 см върху лехите. В никакъв случай не трябва да се прекалява, защото после ще се наложи да се изхвърля обратно.
Важно е количеството сняг, което ще се внася да бъде съобразено и с нивото на подпочвените води. Ако са много високи, тогава слоят се намалява значително, защото след стопяване ще останат локви вода.