Начало » Новини » Света
24.12.2020 г.

Обявиха 2021-ва за международна година на плодовете и зеленчуците

За да осъзнаем значението им за пълноценното хранене и икономиката
Обявиха 2021-ва за международна година на плодовете и зеленчуците

Генералният директор на Организацията за земеделие и прехрана Цюй Дуной обяви 2021 г. за Международна година на плодовете и зеленчуците, се посочва в съобщение на агенцията към ООН. Оттам смятат, че по този начин се осигурява възможност за повишаване на осведомеността за значението на плодовете и зеленчуците за здравето, храненето и продоволствената сигурност.

Дуной отбеляза, че коронавирусната пандемия принуди човечеството да търси нови пътища в борбата с глада и непълноценното хранене. Той подчерта също, че международната година на плодовете и зеленчуците ще покаже важността на цифровите технологии за повишаването на качеството на храненето и за разширяване на пазарните възможности. „Плодовете и зеленчуците са ценен източник на целулоза, витамини и минерали, на полезни фитохимични вещества. Организацията за земеделие и прехрана и Световната здравна организация препоръчват на всеки възрастен да включва всеки ден в менюто си най-малко 400 грама плодове и зеленчуци. Това ще помага за профилактиката на хроничните заболявания, включително на рак, диабет, сърдечно-съдовите заболявания и затлъстяването, и няма да се стига до недостиг на микроелементи в организма”, отбелязват от организацията.

Изтъквайки проблемите, с които е свързано подобряването на производството и велигите за доставка на храни, генералният директор на организацията призова държавите да приемат годината като възможност да усъвършенстват инфраструктурите си и методите за управление на селското стопанство, като по този начин подкрепят дребните фермери. По думите му плодовете и зеленчуците могат да се превърнат в стабилен източник на доходи за фермерите. От организацията добавят, че популяризирането на потреблението на пресни плодове и зеленчуци съдейства за засилването на ролята на дребните и семейните стопанства и открива широки пазарни възможности за милиони селски семейства. Оттам призовават да не се подминава и въпросът за равенството на половете, тъй като в много домакинства водещата роля в производството и потреблението на плодовете и зеленчуците играят жените.

Дуной призна, че в сектора на плодовете и зеленчуците загубите и развалянето на продукцията остават сериозен проблем, водещ до значими последици, и че подходите, които могат „да осигурят поддържането на безопасността и качеството, удължаването на сроковете за съхранение на пресните плодове и зеленчуци и тяхната хранителна ценност”, са от решаващо значение. „Намаляването на загубите и на развалянето на хранителните продукти съдейства за повишаване на продоволствената сигурност и за подобряване на храненето, за намаляване на емисиите парникови газове, за понижаване на натиска върху водните и земните ресурси, както и за увеличаване на продуктивността и за осигуряване на икономически растеж. До 50% от плодовете и зеленчицути, произвеждани в развиващите се страни, се губят в отделните звена на веригата за снабдяване от прибирането на реколтата до потреблението”, подчерта той.

Обявиха 2021-ва за международна година на плодовете и зеленчуците
11910
 

Последни материали
Виж
Проведе се мащабно обучение за разследване на отравяния на диви животни
Забраната за внос не е целяла подпомагане на местните производители
Турция се мъчи да пласира огромни запаси скъпа пшеница
Актуални данни за болестите и неприятелите
Заради сушата пшеницата е на втори лист, а ранната рапица – фаза „розетка“
Твърдата пшеница е изключението през сезона
ЕК сви рязко оценките за реколтите от мека пшеница, царевица и слънчоглед в ЕС
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Класическо кьопоолу
Свързани материали
Виж
INDAGRA & INDAGRA FOOD 2024
До 3 ноември България се представя с първокласни плодове на изложение в Румъния
Позиция на браншовата камара
Производителите на плодове и зеленчуци ще протестират при 4-то отлагане на украинската помощ
До момента са одобрени 95 заявителя по двете схеми
3502 училища и детски градини получават продукти по схемите Училищен плод и Училищно мляко
Организациите на производители на български плодове и зеленчуци вече са 18
Ясни са ставките по de minimis за картофи, черупкови плодове и култивирани гъби
Одобрените програми за 2024 г. също трябва да подават заявление
До 1 септември организациите на производители кандидатстват за финансиране на нови оперативни програми
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини