В края на този програмен период държавите в Европейския съюз изпълняват цели 1 600 иновативни проекти на оперативни групи в земеделието и горското стопанство и всички те вече са получили финансиране, съобщават от Европейското партньорство за иновации ЕПИ-АГРИ с публикация в LinkedIn.
На този фон българските фермери са абсолютният губещ, защото досега страната ни не е одобрила нито един иновативен проект на фермери и научни екипи, обединени в съответните оперативни групи. Да не говорим за липсата на нов прием на проекти по мярка 16 за иновации от ПРСР, който от агроминистерството обещаваха да се случи до края на годината.
Затова и Синор.бг задава най-обикновения въпрос към министерството, чийто отговор може би трябваше да бъде получен още в началото на тази година, когато лъсна изоставането по тази мярка.
ТРГ ще заседава за иновациите в следващия период
Та въпросът ни е как така администрацията в останалите държави на ЕС успя да прокара навреме процедурите за този тип подпомагане, а у нас не беше одобрен дори един проект? Защото, ако разделим 1 600-те проекти на всички държави членнки, се вижда, че финансирането за всяка една от останалите държави в ЕС е стигнало средно за цели 57 проекта. Затова и в бъдеще нашите фермери ще трябва да купуват скъпото чуждо ноу-хау, вместо да разчитат на собствените си изобретения – може би, защото са много богати!