Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
15.12.2020 г.

Кислородната вода – фунгицид, бактерицид, източник на кислород

Изключителните ползи
Кислородната вода – фунгицид, бактерицид, източник на кислород

sinor

Сложните проблеми понякога могат да бъдат решени с много прости средства – евтини, безвредни, почти универсални и малко известни. Много често такива средства са буквално под носа ни – на една ръка разстояние, но навикът да виждаме само един аспект затруднява разглеждането на други такива. Така е и с диводородният пероксид (по-известен като кислородна вода), който дезинфекцира рани и превръща брюнетките в блондинки, но по-малко се знае за приложението му в селското стопанство.

В много страни пероксидът се използва заслужено като фунгицид, бактерицид, стимулатор за покълване на семена и аератор на почвата. В растениевъдството на САЩ водороден прекис се използва официално от 1977 г и са регистрирани 164 препарата с това активно вещество. В Канада е разрешено използването като фунгицид от 2011 г, а в ЕС - с регламент от  2016 г.

Водородният пероксид е нестабилно съединение, което лесно се разпада на атомен кислород и вода (полуразпадът под въздействието на слънчевата светлина е от 10 до 20 часа), а след  това се превръща в екологично чисти продукти – вода и кислород. Това го прави приложим в екологичното земеделие.

Водороднияг прекис за аерация и дезинфекция на почвата

Водородният прекис унищожава гъбичките, бактериите и водораслите. Целта на въвеждането му в почвата е или да се подобри аерацията (снабдяване на почвата и корените на растенията с кислород), или да се дезинфекцира почвата (унищожават се предимно анаеробните патогени). Прилага се при тежки и заразени почви, като се използва работен разтвор, съдържащ 30 мл 3-процентен пероксид на 1 л вода. Препоръчва се да се извършва един път седмично.

Водородният прекис се използва за същите цели и в хидропониката. В хидропонните системи недостигът на кислород се дължи на лоша циркулация.

Водороден прекис при преполиване на растенията

Корените на растенията се нуждаят от кислород, за да дишат. Почвата се състои от твърда фаза (почвени частици), течна фаза  – вода и разтворени в нея вещества и газообразна фаза. Течностите и въздухът се намират в постоянно съревнование за обем, който не е зает от твърдите частици, но течността има предимство поради по-голямата си плътност и несравнима „тегловна категория“. Когато по някакви причини почвата получи по-голямо количество влага, тогава газообразната фаза се измества. Излишък от влага може да се получи и при липса на кислород, защото корените бързо консумират разтвореното във водата количество и кръгът се затваря.

Домашни средства за борба с вредителите

Корените могат да живеят без кислород около един ден и започват да умират. Тъй като корените страдат от хипоксия,  растенията спират да консумират вода и хранителни вещества. Появяват се симптоми, характерни за хранителни дефицити – спиране на растежа, обезцветяване, повяхване, сякаш им липсва вода. И най-голямата грешка ще направим, ако полеем. Корените започват да умират и гният, но „изяждат“ кислорода от водата, който без това намалява и поради активния растеж на анаеробните бактерии и гъбички. Водородният пероксид е средство за „целенасочена доставка“ на кислород до задушаващите се и умиращи корени. Използването на работен разтвор, съдържащ 25 мл 3% пероксид на литър вода, осигурява ефект за 3-4 дни. Необходимо е внасяне на пероксид до възстановяване на кореновата система.

Кореново гниене и водорасли

Липсата на кислород в почвата стимулира развитието на анаеробни патогенни. Такива са сечене и някои видове кореново гниене – питиум, ризоконтия, фитофтора, пероноспороза и др., с които не е лесно да се справим дори с помощта на системни фунгициди. Пероксидът се справя ефективно и със заболявания, причинени от бактерии. Въвеждането на 25 мл 3% пероксид на литър вода – два пъти седмично в затворени съоръжения. Положителен е ефектът и при стайните растения.

Установено е, че при капковото напояване използването на водороден пероксид е от полза не само за растенията, но и за оборудването.

Кълняемост и устойчивост

Предсеитбената обработка на семената с водороден прекис се използва не само за обеззаразяване, но стимулира покълването им, допринася и за по-бързото израстване на разсада. Един от механизмите на стимулиращия ефект на кислородната вода се дължи на разтварянето на твърдите външни обвивки на семената. Третирането съкращава сроковете за покълване с повече от 50%. Това е особено важно за семена, съдържащи масла или смола в обвивката си – магданоз, копър, целина, моркови, иглолистни и др.

Пероксидът се използва успешно за покълване на зърнени и бобови култури. Изследванията на японски учени доказват, че това се дължи на активното разграждане на инхибиторите.

Накисването на семена от домати в 3% водороден прекис за 40 минути повишава не само кълняемостта им, но и устойчивостта на неблагоприятни метеорологични условия и болести. Наблюдава се по-бързо развитие на разсада и значително увеличение на теглото на плодовете.

Учени от Турция и Иран са установили повишена устойчивост на растенията, получени от семена, третирани с пероксид и при засоляване на почвата.

Продължават изследванията за фунгицидните и бактерицидни свойства на пероксида, особеностите на обработка и действие на вегетативните зеленчукови и ягодоплодни култури.

Кислородната вода – фунгицид, бактерицид, източник на кислород
75057
 

Последни материали
Виж
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Свързани материали
Виж
Втора част
Още малко за ползите на кислородната вода в градината
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини