Фунгицидните и бактерицидни свойства на кислородната вода (водородния прекис) се дължат не само на прекия, но и на косвения ефект на веществото. Разтворите на водороден пероксид действат върху патогените, разрушавайки клетъчните им мембрани. Когато се обработват инстументи/приспособления, семена или почва, този тип въздействие е от значение. При обработката на вегетативните органи на растенията косвеното въздействие на пероксида върху тях е не по-малко важно от прякото въздействие върху патогена.
Кислородни „активисти“ и свободни радикали
Механизмът на въздействие на кислородната вода върху патогените е доста сложен, но е важно да знаем, че устойчивостта на организмите към въздействието му зависи от външни и вътрешни фактори. По-високата концентрация на пероксид и по-продължителното въздействие на работния разтвор върху патогените допринасят за почти 100% му ефективност.
Първа част на ползите от водородния пероксид
Водородният прекис действа не само пряко, но и косвено. Непрякото въздействие, при което се стимулира защитната реакция на растенията, дава възможност да се контролират много гъбични организми, „фронталната атака“ върху които е неефективна. Парадоксално е, че растенията реагират на обработката с пероксид чрез синтезиране на допълнителни количества, а освен това се стартира цяла каскада от реакции, при които се получават други кислородни форми.
Пероксидът включва много профилактични защитни реакции на растенията, като повишава устойчивостта им не само на гъбични и вирусни фитопатогени, но и на студ, на засушаване и засоляване на почвата. Тази обработка на растенията се проявява като универсално „лекарство за всичко“.
Приготвяне на разтворите с водороден пероксид
Желателно е за приготвяне на работния разтвор да се използва чиста (без органични и минерални) примеси вода с неутрална киселинност (рН).
Водородният пероксид е силно окислително средство и може да реагира с фунгициди или препарати за листно подхранване на базата на метални соли. След обработка с меден сулфат, бордолезов разтвор, хидроксид или меден оксихлорид резервоарът трябва да бъде почистен много старателно. Третирането с пероксиден разтвор трябва да се извърши не по-рано от един ден след прилагането на медни препарати.
Водородният пероксид във воден разтвор бързо губи своята активност, поради което е желателно интервалът между приготвяне и използване да бъде максимално кратък.
Кога, къде и колко?
Основното „правило за успех“ при използване на водороден пероксид е да се работи в перспектива, което означава, че е по-добре патогените да бъдат унищожени преди да влязат в растенията, а не след това – това означава, че културите трябва да се подържат в добра форма. Интервалът между третиранията може да бъде от 1 до 2-3 пъти седмично.
Концентрацията на работния разтвор при терапевтично (лечебно) пръскане, когато се забелязват първи симптоми на заболяване, е 0,3%. Когато се използва 3% пероксид, той се разрежда в съотношение 1:10. В спешни случаи може да се използва еднократно пръскане с разтвор с концентрация до 0,8% пероксид – съотношението е 1:4. На такава концентрация издържат ягодоплодните култури (без ягоди), грозде, всички семкови и костилкови, зеленчуците. Не може да се използва разтвор с тази концентрация в период на цъфтеж!
За да се спре развитието на гъбични или бактериални заболявания при благоприятни за развитието им условия, интервалът между пръсканията не трябва да надвишава 3-5 дни.
За профилактично пръскане концентрацията е 3-4 пъти по-малка – 3% пероксид се разрежда в съотношение 1:30 или 1:40.
Какви болести контролира пероксидът?
Списъкът на специалистите е доста впечатляващ - кореново гниене, фитофтора при картофи и домати, пероноспороза, брашнеста мана и оидиум, алтернария, антракноза, сиво гниене, ризоконтия, септориоза (листен пригор) при зърнените култури. Бактерицидните свойства на пероксида изобщо не подлежат на съмнение.
Влияние върху околната среда
Не само замърсяването на почвата е вредно, но и това на въздуха и водата. Водородният прекис се разлага на вода и кислород – това е отговорът. Може да се използва и 30% пероксид (за по-големи площи икономически е по-изгодно), като се разреди до необходимите концентрации.