Реалистични ли са за българските условия целите, които си поставя Зелената сделка и в частност Стратегията „От фермата до трапезата“. Отговор на тези въпроси търси анкета сред фермерите, подготвена по проекта „Заедно за Българското село!“, съобщиха организаторите.
Стратегията „От фермата до трапезата“ е част от Европейския зелен пакт (т.нар. Зелена сделка), който има за цел да направи Европейския съюз напълно неутрален спрямо климата до 2050 г. Европейският документ е тясно свързан със стратегията на ЕС за опазване на биоразнобразието, като сред формулираните цели е и продоволствената система на ЕС да стане по-здрава и устойчива на кризи като тази с Covid-19, както и на природни бедствия като наводнения и засушавания.
Основните моменти в стратегията са промени в допустимите нива на пестициди и торове, хуманното отношение към животните, мерки за намаляване на хранителните отпадъци и за етикетирането на храни, инициатива за улавяне на въглероден диоксид в земеделието и реформа на селскостопанската политика на ЕС.
Целите са 50% намаление на използването на пестициди, поне 20% намаление на използването на изкуствени торове, 50% намаление на продажбите на антимикробни средства за селскостопанските животни, а също 25% от земеделската земя да бъде обработвана по правилата за био земеделие.
Стратегията От Фермата до трапезата ще се отрази пряко или косвено на различни аспекти от живота и икономиката на страната. Ето защо е важно широката общественост да бъде включена при изготвянето на нормативнните документи по нейното прилагане.
Затова и Фондация Смарт Агростарт представя анкета за 2020 г., за да сондира мнението на общестевността по въпросите за ефекта от прилагането на стратегията върху крайния потребител през следващите 10 години.
Проект „Заедно за българското село!“ е съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд и Оперативна програма „Добро управление“. Анкетата може да откриете на следния линк: https://smartagro.bg/survey/ot-fermata-do-trapezata/.