Центърът за анализи Farm Europe, базиран в Брюксел, обвини Европейската комисия в пренаписване на историята и игнориране на легитимността във връзка с реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП). В свое изявление организацията критикува изразеното неодобрението на Комисията към позициите на ЕП и Съвета на ЕС във връзка с искането на гъвкавост при прилагането на еко-схемите, което от своя страна може да намали ползите за климата и околната среда. В материала се припомня, че самата Комисия е предлагала гъвкавост при прилагането на еко-схемите, информират в последния бюлетин за ОСП.
Farm Europe твърдят, че Комисията няма политическата легитимност да наложи цели като 10% земеделска земя, оставена под угар, 20% намаление на използването на химически торове, 50% намаление на пестицидите, както и 25% дял от биологичното производство в земеделието, тъй като не е извършена предварителна оценка на въздействието на тези широкообхватни предложения, нито са публикувани проучвания за тяхното въздействие досега. „Комисията се позовава на единствената оценка на въздействието, публикувана от Департамента по земеделие на САЩ“.
Farm Europe призовават ЕК да публикува анализ на въздействието, независим от политическия натиск, както и проучване на въздействието върху земеделието на стратегиите „От фермата до трапезата“ и за Биологичното разнообразие. Те посочват два сериозни въпроса, като твърдят, че на този етап са споделени само общите цели на Зелената сделка за намаляване на емисиите на парникови газове. Целите на Комисията, заложени в стратегиите „От фермата до трапезата“ и „Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие“ не са били съгласувани и Farm Europe подчертава, че липсва законодателно предложение. По този начин Комисията не разполага с необходимата институционална легитимност да се опита да ги наложи чрез одобрението на стратегическите планове на ОСП. Националните столици получиха препоръки за изготвянето на своите стратегически планове в началото на изминалата седмица, а от комисар Войчеховски се очаква да информира членовете на Комисията по земеделие към ЕП за тях, на заседанието на Парламента на 30 ноември - 1 декември. На това заседание се предвижда евродепутатите да проведат и обмен на мнения по проучване на ЕП на тема „Зелената сделка и ОСП: последици от политиката за адаптиране на земеделските практики и опазване на природните ресурси на ЕС“.