Последното допитване на Евробарометър по темата как гражданите в ЕС определят политиките в селското стопанство, доказва пълната подкрепа, която обществеността има към фермерския труд и необходимостта от финансова подкрепа за земеделците. Самото проучване, чието начало датира от 2007 година, последно се проведе през юли 2024 година, а данните от него бяха оповестени от Европейската комисия преди дни.
Анкетите са попълнени от 26 349 души от различни социални и демографски групи във всичките 27 държави членки на ЕС. За първи път през миналата година цели 78% от анкетираните са съобщили, че са чували за подкрепата, предоставена на фермерите чрез ОСП. Това е най-високото ниво на информираност за селскостопанската политика, сравнено с 2007 г., когато само 64 на сто са знаели за тази подкрепа.
Изключително висок остава процентът на хората, които подкрепят ЕС да продължи да плаща субсидии на фермерите за извършване на селскостопански практики, полезни за климата и околната среда – 88%. Спрямо 2023 г. има спад от 4 пункта на това одобрение. Но пък отговорите на други въпроси, свързани със значението на фермерите за продоволствената сигурност в ЕС, се усеща разбирането за проблемите пред този бизнес, посочват от Евробарометър.
От анкетата се разбира, че 91% от европейците смятат, че ОСП помага за осигуряване на устойчиво управление на природните ресурси, а около 70% смятат, че ОСП допринася за осигуряване на устойчиво управление на природните ресурси и справяне с изменението на климата. Само 62% са съгласни с тезата, че селското стопанство вече е допринесло значително за борбата с изменението на климата.
Положителното отношение към фермерите се показва и от отговорите на други въпроси, свързани с бъдещето на сектора. Цели 92% от анкетираните смятат, че селското стопанство и политиките за селските райони са важни за нашето бъдеще, а за „много важни“ ги определят 52 на сто. 66% смятат, че ОСП допринася за намаляване на различията в развитието на различните региони и територии на ЕС, а 63% смятат, че ОСП насърчава младите хора да навлязат в земеделския сектор.
По отношение на самото подпомагане на фермерите повече от половината запитани (56%) посочват, че нивото на финансовата подкрепа за стабилизиране на доходите на фермерите е горе-долу правилно. Спрямо 2022 г. този процент се е увеличил с десет на сто и е най-високото ниво от 2013 г. Положителноп становище е изказано по следните подвъпроси:
* 71% смятат, че субсидиите помагат за развитието на научни изследвания, както и за дигитални решения в подкрепа на секторите на селското стопанство и храните;
* 70% вярват, че това допълнително укрепва ролята на фермерите в хранителната верига;
* 70% смятат, че това спомага за стимулиране на инвестициите и растежа и увеличава броя на работните места в селското стопанство и хранителния сектор;
* 69% смятат, че това допринася за осигуряването на разумни цени на храните.
Що се отнася до познаването на европейските етикети за качество, повечето европейци (56%) разпознават логото на биологичното земеделие. По-малко от една четвърт обаче познават логото на защитеното географско указание и защитеното наименование за произход (съответно 19% и 18%).
Укрепването на позицията на земеделските производители във веригата за доставка на храни е една от основните цели на ОСП. Според проучването на Евробарометър 81% от респондентите са съгласни, че ОСП допринася за осигуряването на стабилни доставки на храни в ЕС по всяко време. Във всичките 27 държави от ЕС повечето анкетирани вярват, че чрез ОСП ЕС изпълнява ролята си в осигуряването на безопасни, здравословни и устойчиви храни с високо качество:
* осигуряване на стабилни доставки на храни в ЕС по всяко време (94%);
* гарантират разумни цени на храните за потребителите (92%),
* осигуряване на устойчиво управление на природните ресурси (91%)
* укрепване на ролята на фермерите в хранителната верига (90%).
Анкетираните са съгласни и с приоритизирането на следните политики:
* стимулиране на инвестициите и растежа и увеличаване на броя на работните места в секторите на селското стопанство и храните (89%),
* насърчаване на младите хора да навлязат в селскостопанския сектор (87%),
* намаляване на различията в развитието на различните региони и територии на ЕС (87%),
* помага за справяне с изменението на климата (86%) и разработване на научни изследвания и дигитални решения в подкрепа на секторите на селското стопанство и храните (84%).