Начало » Новини » Коментари
25.11.2020 г.

Кардинално нови искания от уязвимите сектори по Стратегическия план

Преди следващото заседание на ТРГ
Кардинално нови искания от уязвимите сектори по Стратегическия план

sinor

В късните часове на 24 ноември 16 от уязвимите сектори от селското стопанство внесоха в министерството на земеделието официално становище по предложените от държавната администрация политики в „Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 - 2027 г.“, обсъдени на последното заседание на тематичната работна група на 16 ноември. От становището е видно, че малкият и среден бизнес не приема основни постановки в мерките от плана, който според бизнеса изобщо не е съобразен с изводите от SWOT- анализите за пропуските, допуснати при досегашното подпомагане по ОСП в България.

Публикуваме пълния текст на становището с исканията на уязвимите сектори.

„Разработването на Стратегическия план на България за новата селскостопанска политика и стратегия в програмен период 21-27 трябва да се извърши на базата на вече изготвените SWOT анализи. По данни от тези анализи усилията ни в следващия програмен период би трябвало да бъдат насочени в следните направления:

- Намаляване на концентрацията на земя и финансов ресурс в малко на брой големи стопанства;

Farm Europe се обяви против намаляването с 20 процента на торовете и с 50 процента на пестицидите в новата ОСП

- Преодоляване на създадената ситуация на непропорционално разпределение на финансирането по сектори и създаване на условия стопанствата в чувствителните сектори да подобрят устойчивостта си да се установят като пазарно ориентирани структури;

- Диверсификация в структурата на стопанствата, чрез подкрепа на микро и  малките земеделски структури;

- Преодоляване на тенденцията за намаляване на стопанствата, отглеждащи зеленчуци;

- Преодоляване на тенденцията за понижаване на плътността на отглеждани животни на единица площ;

- Създаване на условия за преодоляване на слабата устойчивост и ниската  конкурентоспособност на малките и средни стопанства;

- Създаване на условия за подобряване на техническата и технологична обезпеченост на стопанствата.

Създадената неравнопоставеност между земеделските производители от различните сектори в изминалите 2 програмни периода ни направи изключително чувствителни по отношение на предстоящият 3-ти програмен период и от така предложените ни интервенции не виждаме конкретни мерки за преодоляването на тези диспропорции!

Въвеждането на ново определение за малки стопанства като такива между 5 хиляди и 20 хил. СПО приобщава в групата на малките и тези със средна големина  стопанства. В частта на дребните преживни животни например това са около 80% от стопанствата в страната. Тези средни стопанства са очаквали новият програмен период да създаде условия за тяхното устойчиво пазарно позициониране, възможност за модернизация и професионално развитие.

Предложението на министерството на земеделието включва получаване само грантова помощ от типа на стартовата подкрепа в размер и начин, неотговарящ на техните потребности за развитие.

Според фермерите 20 000 евро грантова помощ е изключително нисък грант за модернизация в средните по големина стопанства!

Рязкото разместване на производителите от различните групи може да доведе до засилване на неравнопоставеността и да причини неустойчивост в търсените резултати от интервенциите, като цяло.

В тази връзка независимо от липсата на информация от страна на МЗХГ за идейната концепция, размера на бюджетите за разпределение по предложените интервенции, отчитайки необходимостта от прилагането на справедлив и резултативен подход на разпределение, неправителствените организации от уязвимите чувствителни сектори предлагаме следното:

1. Намаляване на СПО за малките стопанства до 12 000 евро СПО

-  Да се разработят инвестиционни интервенции, включително преработка за малките до 12000 евро СПО;

2. При инвестиционните мерки, за наваксване на изоставането и неравномерното разпределение на подпомагането, натрупано досега:

-  Допустими кандидати - над 12 001евро СПО

-  За кандидати със СПО на земеделското стопанство до 500 000 евро, финансовата помощ е в размер до 40 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и финансовата помощ да се увеличи с 30 % за проектни предложения, които се изпълняват в чувствителни сектори, определени в анализа към СП;

Помощта да бъде с натрупване (кумулативно) 40%+30%=70% -  за проектни предложения, които се изпълняват в чувствителни сектори.

За кандидати ГОП:  +20% върху 30% за приоритетни сектори, т.е 40%+30%+20%=90%

3. Финансов инструмент под формата на нисколихвен кредит от ДФЗ до 100% от стойността на проекта за уязвимите, чувствителни сектори;

4. Разпределяне на бюджета и отваряне на приеми по инвестиционни мерки всяка година през първите три години;

5. Гарантиран бюджет за уязвимите, чувствителни сектори;

6. Ранкиране по сектори, което да бъде предварително дискутирано,  индивидуално, с всеки сектор;

7. Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат за периода на прилагане на инвестиционните интервенции (инвестиции, преработка) да бъде намален до половината от така предложените – за да има средства за повече кандидати;

8. Максималният размер на допустимите разходи за инвестиции в земеделска техника за един кандидат за периода на прилагане на интервенцията е до 250 000 евро;

9. С оглед изоставането на България по отношение на сдружаването на земеделските стопани, предлагаме финансовата  помощ  на признати групи и организации на производители от чувствителните сектори да се увеличи с още  20%  над базисното за индивидуални проекти за  нашите сектори”.

Мнението на Националното сдружение на малките семейни ферми и преработватели

Становището е подписано от ръководствата на следните 16 организации - Национална овцевъдна и козевъдна аАсоциация, Добруджански овощарски съюз, Съюз на дунавските овощари, Съюз на овощарите в България, Асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните, Българска асоциация Биопродукти, Национален съюз на градинарите в България, Национално сдружение на млеко и месо производителите, Браншова камара на месодайното животновъдство, Национална асоциация за развъждане на млечни овце в България, Национална асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове, Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели в България, Национална Асоциация на младите фермери в България, Сдружение за биологично пчеларство, Национална Асоциация на картофопроизводителите и Групи и организации на производителите.

Кардинално нови искания от уязвимите сектори по Стратегическия план
15912
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Втора част на интервюто
Жекова: Субсидиите за стопанство в ЕС трудно ще осигурят сегашната доходност за фермерите
В борда на този съвет ще участват 30 организации
Начало на 5-годишната дейност на Европейския съвет по земеделие и храни
Еврокомисията откри приема на 15 октомври
До 16 януари 2025 г. ще се кандидатства за информационните мерки по ОСП
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Европейския млечен борд със силни препоръки към новия еврокомисар по земеделие
Християнски празници
На Преображение господне се бере първото грозде
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини