Имате ли възможност да настаните лимона в светло помещение, в което температурата през зимата ще е в интервала 1-8 градуса, това ще е може би най-подходящото му място. Ще поливате рядко до времето за изнасянето му отново навън. Трябва ли обаче да прекара зимата в отопляваната стая (светла кухня, хол, офис, зимна градина), ще се наложи да задоволите някои от капризите му, колкото е възможно по-пълно.
Как да си засадим лимон и успешно да се грижим за него
Преди всичко не бива да го внасяте направо, ако температурата на почвата в съда е по-ниска от 10 градуса – корените не са активни, докато листата в топлия въздух ще работят, ще изпаряват и бързо, бързо ще започнат да окапват. Постепенно в по-хладни помещения температурата на почвата трябва да се повиши до стайната. Все с цел осигуряване на нормална дейност на корените, съответстваща на дейността на листата, поставете съда с дръвчето на 50-60 см от пода – долу е студено, въздухът ще е топъл и листата ще окапват.
На топлината трябва да съответства и осветлението. Затова лимонът ще се чувства добре на южния прозорец, но не много близко до него, защото там обикновено е доста хладно. Лимонът реагира много положително на обилното осветление, затова тези, които имат възможност, да осигурят допълнително осветление с луминесцентни лампи от 25 до 40 вата, които да се включват поне 4-6 часа след залез слънце и при мъгливи и мрачни дни. Препоръчително е също така 2-3 пъти в месеца листата да се измиват от праха (може с помощта и на пулверизатор), защото през него светлината трудно прониква.
Постарайте се да поддържате и висока влажност в помещението. Това може да постигнете, като настаните близо до топлоизточника съд с вода. Честото пулверизиране е също от полза.