Начало » Новини » Света
31.10.2020 г.

Пада митото върху вноса на вина от ЕС в Украйна

От 1 януари
Пада митото върху вноса на вина от ЕС в Украйна

От 1 януари 2021 г. митото върху вноса на вино от Европейския съюз в Украйна се занулява за 7 години в съответствие с икономическата част от Споразумението за асоцииране с общността, обяви директорът за развитието в Украинската асоциация на производителите на плодове и зеленчуци и международен консултант на Организацията за земеделие и прехрана към ООН Екатерина Зверева в коментар за украинското подразделение на агенция „Интерфакс”. Зверева припомни, че в момента ставката на митото е между 30 и 40 евроцента на литър. „От 2021 г. се въвежда нулево мито върху вноса на вино в Украйна. При това към момента на пазара на вино положението не е добро – вносът на вина в Украйна е нараснал с 25-30% спрямо миналата година”, посочи тя.

Като се позова на статистически данни, мениджърът съобщи, че през 2019 г. Украйна е изнесла вина за 11,9 млн. долара, като най-големите клиенти са Казахстан с доставки за 1,3 млн. долара и Германия с 1 млн. долара. Същевременно вносът на вина в Украйна през миналата година е достигнал 146,7 млн. долара. През първата половина на тази година износът е за 6,1 млн. долара, а вносът – за 67,9 млн. долара. „Можем да видим, че в стойностно изражение износът е 11 пъти по-слаб от вноса. Традиционно голям доставчик на вино в Украйна е Италия – за 6 месеца вносът е за 20,7 млн. долара. Второто място е за Франция с 10,5 млн. долара, а третото – за Германия с 9,9 млн. долара. От други страни Украйна е внесла вина за 26,7 млн. долара”, уточни Зверева.

Тя обърна внимание, че в световен мащаб вносът на вина расте, но Украйна не е в състояние да осигури ефективна подкрепа за отрасъла, както това се прави в ЕС. „Да вземем например Испания – един от водещите играчи на световния пазар на вино. Местните лозари получават от държавата 50% от стойността на вложените инвестиции в нови лозя. И това е твърде значителна помощ за винарите още в началния етап, тъй като подобни инвестиции се избиват бавно. Друг пример за държава, която обсъждат украинските производители на вино, е Франция. През миналата година за финансиране на винарския отрасъл там бяха заделени до 8 млрд. евро”, изтъкна мениджърът.

Тя бе категорична, че украинските винари и браншови организации не могат да се конкурират с онези, при които до 70% от съдържанието в бутилката се дотира. „Затова нашите лозя днес се изсичат и положението за винарите изобщо не е добро. Важно е и това, че при започването на винарски бизнес в страните от ЕС на предприемачите се предоставят данъчни отстъпки или се въвеждат „данъчни ваканции” като цяло – всичко това се прави с цел развитие на дейността им. Този опит си струва да се има предвид и в Украйна и това се отнася не само до винарския отрасъл”, убедена е Зверева.

Пада митото върху вноса на вина от ЕС в Украйна
9926
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Кои сортове грозде създават най-доброто червено вино?
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
Сухо ябълково вино
Пловдив празнува Международния ден на мавруда
Група на високо ниво по виното
През 2025 г. България ще бъде домакин на престижен винен конкурс
В СЕУ вече се подават заявления за авансово плащане по интервенцията „Преструктуриране и конверсия на лозя“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини