Железният сулфат е препарат с широк спектър на приложение. Използва се за защита на растенията от болести и вредители, като микротор и антисептик. Есенните месеци – в края на октомври и ноември, когато листопадът приключи, е най-благоприятното време за пръскане на овощните дървета, лозите, малините, френското и цариградско грозде, розите.
Железният сулфат е фунгицид, който се бори с комплекс от заболявания по овощните насаждения - струпясване, петнистост, монилиоза, болести по ствола и клоните, мъхове, лишеи и др.
Всички овощни култури (ябълка, круша, слива, череша, вишна, кайсия, праскова и др.) и храсти (френско грозде, малини, цариградско грозде и др.) е подходящо да се обработват с железен сулфат.
Кога е най-добре да се проведе обработката
Най-благоприятно е времето в края или началото на вегетационния период. Използват се различни концентрации – 2-3% или 200-300 г железен сулфат на 10 л вода. За младите дървета и храсти дозата се намалява до 100 г на 10 л вода, а за старите дървета се прилага максималната доза от 300 г.
Готовият разтвор се използва за пръскане на стволове, клони, пристволови кръгове, както и паднали листа, защото в тях могат да останат да зимуват много патогени (поставяйте ги в компоста само след обработка).
Добри резултатит при пресаждането
Есенната обработка с железен сулфат трябва да предхожда варосването на стволовете, защото разтворът е в състояние да унищожи мъховете и лишеите. В този случай концентрацията за стволовете (при наличие на мъхове и лишеи) може да се повиши до 500 г на 10 л вода. При наличието на кухини или големи пукнатини след подсушаване на кората те се затварят или варосват.
Обработване на лозите с железен сулфат
Аналогично на есенната обработка на овощните дървета се провежда и при лозите. Сроковете са същите – в края на вегетацията и преди началото. И тук важи правилото – при напълно опадали листа, но е желателно след резитба.
Концентрацията на разтворите е от същия порядък – 2-3% разтвор, а някои специалисти препоръчат и 4%-ен (200-400 г на 10 л вода). Спектърът на заболяванията е доста широк - антракноза, бактериален рак, петниста некроза, оидиум, сиво гниене и др.
Практикува се и друго – преди обработката с железен сулфат да се проведе пръскане срещу вредители с водно-солев разтвор, като в 10 л вода се разтврят 10 супени лъци сол и 5 лъжици сода.
Железен или меден сулфат
Двата препарата имат сходни действия – може да се използва меден или железен сулфат, а различията са в концентрациите. Някои специалисти подлагат на съмнение ефективността на железния сулфат и дават предимство на медния. Други предлагат есенно пръскане с железен, а пролетно с меден сулфат.
Важно е да отбележим, че пролетното обработване с железен сулфат задържа събуждането на пъпките и забавя развитието на растенията. Това в зависимост от времето може да бъде както плюс, така и минус.
Съвместимост
Препаратът е несъвместим в комбинирани разтвори с фосфороорганични инсектицидни препарати, както и не се допуска смесване с гасена вар.
Железният сулфат е по-слабо токсичен за човека от медния, но за пчелите няма оценка, защото пръскане по листната маса не се провежда.