Оборският тор има своите предимства, но и недостатъци при отглеждането на картофи. Той провокира развитието на болести като фитофтора и гниене, които поради икономическото значение за фермерите трябва да се овладяват навреме. При постоянно използване на оборски тор реколтата се съхранява лошо.
При отглеждане на картофи на едно и също място продължително време почвата обеднява, защото растенията ежегодно извличат едни и същи хранителни вещества, натрупват се личинки на вредители, както и възбудители на различни болести.
За възстановяване плодородието на почвата е важно културите да се редуват и при това правилно, но това не винаги е възможно. Даже да оставим участъка свободен за година – това няма да промени нищо, защото хранителните вещества няма откъде да дойдат. Това налага използването на различни хранителни вещества за торене, за да се получи добра и качествена реколта.
Икономичен и ефективен метод за подхранване на картофените насаждения
Сидератите са култури, които изпълняват различни функции – служат за зелено торене, изпълняват ролята на плуг – разрохкват почвата с кореновата си система; фитосанитари са, защото не позволяват почвата да бъде заета от плевели; подходящи са за подобряване на водния баланс, ползват се като мулч и др.
След прибиране на реколтата – от средата на септември и началото на октомври на участъците, предвидени за отглеждане на картофи, е необходимо да се засеят сидерати. Най-добър вариант е смес от фий и бял синап в съотношение 1:1. Засява се на лехи или непрекъснато, като дълбочината е 2-4 см.
Белият синап подобрява структурата на почвата и я насища с ябълчена и фумарова киселини. Тези органични киселини влияят на киселинния баланс и прекрасно пропъждат телените червеи и други вредители, увреждащи клубените на картофите. Фият е добър с това, че бързо нараства на зелена маса, а принадлежността му към семейството на бобовите култури спомага за насищането на почвата с азот.
Косенето на сидератите се прави след 30-40 дни, когато белият синап започне да цъфти масово. Зелената маса се оставя за 2-3 дни да просъхне и се заравя на дълбочина 20-30 см, като се добавя малко количество органичен тор, който ускорява разлагането на сидерата.
При засаждането на картофите се добавя и една чаша дървесна пепел на 1 квадратен метър, която обогатява почвата с калийи и фосфор, подобрява вкуса на клубените, разкислява почвата и способства за унищожаването на телените червеи.
Преди зимата като сидерат може да се сее още овес, ръж, лен, маслодайна ряпа и др. Пролетният посев на сидерати включва предимно бобови култури, които обогатяват почвата с азот и защитават от колорадски бръмбар, телени червеи и други вредители.